10-latek na quadzie potrącił 8-letnią dziewczynkę. Dziecko trafiło do szpitala

Polska
10-latek na quadzie potrącił 8-letnią dziewczynkę. Dziecko trafiło do szpitala
KWP Gorzów Wlkp.

Jadąc quadem na terenie powiatu międzyrzeckiego (Lubuskie) 10-letni chłopiec stracił panowanie nad czterokołowcem. Maszyna zmieniła tor jazdy i uderzyła w ośmioletnią dziewczynkę. Dziecko z urazami kończyn trafiło do szpitala. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia oraz ustalają, kto udostępnił dziecku pojazd.

Do wypadku doszło w sobotę na terenie powiatu międzyrzeckiego.


Policja ostrzega, że quady to bardzo szybki i zwrotny sprzęt i dlatego wymaga odpowiednich umiejętności. Wystarczy jeden nieprzemyślany ruch i jazda może skończyć się tragedią.

 

Rodzice odpowiadają za dziecko


W ciągu kilku ostatnich lat zanotowano wiele wypadków z udziałem dzieci prowadzących quady. Trzeba pamiętać, że dziecko nie potrafi prowadzić i może mieć poważne problemy z opanowaniem pojazdu. 

 

To na rodzicach ciąży obowiązek nadzoru nad właściwym korzystaniem z quadów. Dziecko w wieku do 10 lat na drodze publicznej nie może kierować jakimkolwiek pojazdem, z wyjątkiem kierowania rowerem pod opieką osoby dorosłej.

 

W przypadku dziecka kierowanie quadem jest sytuacją zagrażającą jego zdrowiu i życiu. Rodzicom może za to grozić kara do 3 lat więzienia.

 

Quadem można kierować od 14. roku życia


Quadem kierować może osoba powyżej 14. roku życia posiadająca stosowne uprawnienie - prawo jazdy kat. AM (uprawnia do kierowania motorowerami oraz czterokołowcami lekkimi - o wadze do 350 kg, prędkość maksymalna nie przekracza 45 km/h, pojemność silnika jest mniejsza niż 50 cm3, a moc jednostki napędowej to mniej niż 5,4 KM). Pozwolenie na kierowanie takimi pojazdami dzieciom nie posiadającym odpowiedniego wieku i przeszkolenia może skończyć się tragicznie.


Na początku czerwca 8-letni chłopiec jadąc w Siemianowicach Śląskich quadem za zgodą ojca zderzył się czołowo z autobusem. Dziecko z obrażeniami trafiło do szpitala w Chorzowie, skąd zostało przetransportowane do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Lekarze określali jego stan jako bardzo poważny.

 

 

polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie