14 radiowozów, cztery konie, policjanci i strażnicy leśni. Uderzenie w quadowców niszczących las

Polska

Ponad 50 policjantów i strażników leśnych wzięło udział w akcji "Cross-18" w Puszczy Bukowej (Zachodniopomorskie), której celem było wyłapanie nielegalnie jeżdżących po lasach quadami i motorami crossowymi. Patrole nałożyły 14 mandatów na łączną kwotę 6200 zł.

Akcja leśników i policjantów, przeprowadzona w niedzielę w Puszczy Bukowej pokazała, że wiele osób traktuje las jak atrakcyjny tor przeszkód i nie zwraca uwagi na to, że niszczy leśne rośliny i drogi oraz płoszy zwierzęta.


Podczas kilku godzin wylegitymowano 32 osoby i nałożono 14 mandatów. Zatrzymano też mężczyznę, który prowadził pojazd, choć miał zakaz. Innemu zatrzymano prawo jazdy.


Puszcza Bukowa jest jednym z najważniejszych kompleksów leśnych województwa zachodniopomorskiego, chętnie odwiedzanym przez spacerowiczów. Niestety, urozmaicona rzeźba terenu przyciąga także tych spragnionych sporych dawek adrenaliny. Kierujący motorami czy quadami wykorzystują szlaki turystyczne oraz kręte ścieżki, często stwarzają zagrożenie dla pieszych i rowerzystów.

 

Kara może wynieść ponad 5 tys. zł


Puszcza to również obszar Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa" oraz specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 "Wzgórza Bukowe". Motocykliści czy quadowcy często wjeżdżają także na teren rezerwatów przyrody, łamiąc nie tylko przepisy ustawy o lasach, ale również m.in. ustawy o ochronie przyrody.


Osoby, które bez odpowiednich uprawnień poruszają się pojazdami silnikowymi po drogach leśnych narażają się na wysokie kary grzywny. Wynikają one nie tylko z nieuprawnionego wjazdu do lasu.

 

Na wysokość kar wpływają również np. brak homologacji na pojazd, brak tablic rejestracyjnych, uprawnień do prowadzenia pojazdów czy ważnego ubezpieczenia OC. W takim przypadku kara może wynieść ponad 5 tys. zł.

 

polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie