13-latek jeździł quadem z 3-letnim pasażerem. Zgodzili się na to rodzice

Polska
13-latek jeździł quadem z 3-letnim pasażerem. Zgodzili się na to rodzice
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Policjanci zatrzymali nastolatka do kontroli na drodze publicznej we wsi Szczeciniak (woj. warmińsko-mazurskie). Okazało się, że rodzice chłopca wyrazili zgodę, by poprowadził quada i nie mieli zastrzeżeń, by zabrał ze sobą trzylatka. Ponadto quad nie był dopuszczony do ruchu i nie posiadał polisy OC.

Policjanci zauważyli quada w niedzielę przed godziną 19. Po drodze publicznej we wsi Szczeciniak (gmina Srokowo) jechały nim dwie osoby. Okazało się, że kierował 13-latek, a jego pasażerem był 3-latek.

 

"Jak bezmyślni mogą być dorośli"


Nastolatek na widok nadjeżdżającego patrolu skręcił w stronę pobliskich zabudowań, gdzie w garażu zaparkował swój pojazd. Na miejsce policjanci wezwali matkę nastolatka, która zabezpieczyła pojazd i odebrała dzieci. Okazało się, że 13-latek za zgodą rodziców wziął pojazd oraz 3-letniego pasażera. Sprawa trafi do sądu rodzinnego i nieletnich.


Policjanci stwierdzili wprost: "zdarzenie to jest dobitnym przykładem na to, jak bezmyślni mogą być dorośli".

 

Quadem można kierować od 14. roku życia


Quadem kierować może osoba powyżej 14. roku życia posiadająca stosowne uprawnienie - prawo jazdy kat. AM (uprawnia do kierowania motorowerami oraz czterokołowcami lekkimi - o wadze do 350 kg, prędkość maksymalna nie przekracza 45 km/h, pojemność silnika jest mniejsza niż 50 cm3, a moc jednostki napędowej to mniej niż 5.4 KM). Pozwolenie na kierowanie takimi pojazdami dzieciom nie posiadającym odpowiedniego wieku i przeszkolenia może skończyć się tragicznie.


Na początku czerwca 8-letni chłopiec jadąc w Siemianowicach Śląskich quadem za zgodą ojca zderzył się czołowo z autobusem. Dziecko z obrażeniami trafiło do szpitala w Chorzowie, skąd zostało przetransportowane do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Lekarze określali jego stan jako bardzo poważny.

 

Zagrożenie zdrowiu i życiu - grozi za to kara do 3 lat więzienia


Policja przypomina, że osoba dorosła widząc, że dziecko wsiada za kierownicę quada, powinna zdecydowanie zareagować, unikając ewentualnych tragicznych w skutkach zdarzeń.


To na rodzicach ciąży obowiązek nadzoru nad właściwym korzystaniem z quadów. Dziecko w wieku do 10 lat na drodze publicznej nie może kierować jakimkolwiek pojazdem, z wyjątkiem kierowania rowerem pod opieką osoby dorosłej. W przypadku dziecka kierowanie quadem jest sytuacją zagrażającą jego zdrowiu i życiu. Za co rodzicom może grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 

polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie