Ośmiolatek w poważnym stanie po wypadku na quadzie. Chłopiec zderzył się z autobusem

Polska

Jako poważny określili w poniedziałek lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka stan 8-letniego chłopca, który dzień wcześniej, jadąc quadem, zderzył się czołowo z autobusem w Siemianowicach Śląskich. Dziecko jeszcze w niedzielę przeszło operację.

Do wypadku doszło w niedzielę wczesnym popołudniem na siemianowickiej ul. Kościelnej. Policja ustaliła, że jeden z dwóch jadących obok siebie quadów w pewnym momencie zjechał na lewą stronę drogi, zderzając się czołowo z autobusem miejskim. Następnie okazało się, że pojazdem kierował 8-letni chłopiec.

 

Dziecko z obrażeniami trafiło do szpitala w Chorzowie, skąd zostało przetransportowane do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. - Jeszcze w niedzielę 8-latek przeszedł tam operację; w poniedziałek lekarze określali jego stan jako poważny - poinformował rzecznik tej placówki Wojciech Gumułka. 

 

Udostępnienie pojazdu dziecku

 

- Postępowanie w związku z tym wypadkiem może zmierzać w stronę art. 160 kodeksu karnego - powiedział w poniedziałek starszy aspirant Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. 

 

Dotyczy ono narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, który w przypadku obowiązku opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo przewiduje możliwość kary pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

- Jeżeli ktoś udostępnia pojazd osobie, która nie ma uprawnień, jest to wykroczenie - o ile ta osoba ma skończony odpowiedni wiek czy zna podstawowe zasady ruchu drogowego. Natomiast tutaj ojciec musiał przewidywać, co się może wydarzyć, skoro ten chłopiec na niczym jeszcze nie może zgodnie z prawem samodzielnie jeździć, nawet na rowerze - przypomniał policjant. 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie