Schetyna: chcę, żeby Morawiecki nie obiecywał i nie budował swojej pozycji na kłamstwie

Polska

- Znam Morawieckiego od wielu lat i jakoś nie widzę zapału i prawdziwego ognia w tej kampanii. Przywożenie ludzi wspierających, czy stojących i asystujących temu przemówieniu (wystąpienie premiera w Sandomierzu - red.) Morawieckiego, też było takie sztuczne - powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

- Ich program to jest cofnąć wszystko, co my zrobiliśmy - mówił Mateusz Morawiecki podczas niedzielnego spotkania PiS w Sandomierzu. - Oni mówią - wszystko cofniemy, chcą zlikwidować 500+, zamknąć CBA, a nie byłoby tych wszystkich miliardów m.in. na 500+, gdyby nie nasze służby specjalne, których oni się boją - dodał premier.

 

"Trzeba dzisiaj inwestować w te gorsze czasy, które przecież przyjdą"

 

- Chcę tylko, żeby Mateusz Morawiecki nie obiecywał i nie budował swojej pozycji na kłamstwie. Nie można zarzucać personalnie mi, czy PO, że zlikwidujemy program 500+, skoro to jest nieprawda. Wielokrotnie o tym mówiłem - podkreślił w Polsat News Schetyna.

 

Lider Platformy Obywatelskiej dodał, że jego partia chce "utrzymać i rozszerzyć" program 500+. 

 

- Nie można pozwolić na taką kampanię kłamstwa, którą dzisiaj PiS robi. Polacy więcej kupują? To bardzo dobrze, ale nie może być tak, że wydaje się tylko pieniądze, że nie ma pomysłu jak pomagać strukturalnie. Ta pomoc powinna trafić do tych, którzy najbardziej potrzebują. Jednak inflacja wzrasta, dobra sytuacja gospodarcza w Europie i w świecie nie jest wykorzystywana. Trzeba dzisiaj inwestować w te gorsze czasy, które przecież przyjdą - dodał lider PO. 

 

Kampania prezydencka w stolicy

 

Grzegorz Schetyna odniósł się również do uwagi Doroty Gawryluk, że dystans między Patrykiem Jakim a Rafałem Trzaskowskim, według sondaży, "zmniejsza się w sposób dramatyczny dla Platformy Obywatelskiej". Pytany, czy w związku z tym będzie zmiana kandydata na prezydenta Warszawy, odparł: - Powiem tak: sondaże są takie, że Trzaskowski wygrywa z Jakim w drugiej turze ponad 20 proc.

 

Na stwierdzenie prowadzącej program, że "w pierwszej turze już ten dystans jest minimalny, bo to jest jeden punkt procentowy przewagi" odparł, że jeżeli ktoś nie uzyskuje 50 proc. w pierwszej turze, niezbędna jest druga. - Nie widziałem żadnego sondażu, który mówiłby, że sprawa rozstrzygnie się w pierwszej turze - dodał.

 

Powiedział też, że prosi zawsze i przekonuje Rafała Trzaskowskiego, że mobilizacja, zaawansowana kampania i zaangażowanie, "które teraz prezentuje jest niezbędne".

 

21 października - I tura wyborów

 

Pytany, czy namawiał Trzaskowskiego do większej aktywności, ocenił, że kandydat PO ma "bardzo dobrą, intensywną kampanię". - Namawiam go do tego; ona jest bardzo przemyślana, bardzo zaawansowana w sensie także programowym, bo widziałem jak przygotowywał program np. jeśli chodzi o "Warszawę dla seniora" - dodał Schetyna.


Odpowiadając na uwagę, że "w sondażach tego na razie nie widać, bo duża część warszawiaków wierzy Jakiemu", Schetyna powiedział: - Ponad 20 proc. różnicy w drugiej turze, kiedy zostaje dwóch kandydatów. Jeżeli znajdzie pani zdecydowanych wyborców, jeżeli nie będzie tych innych, to wtedy ten wybór będzie w moim przekonaniu bardzo jednoznaczny.

 

Wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada.

 

Do tej pory chęć ubiegania się o prezydenturę Warszawy ogłosili: kandydat PiS Patryk Jaki, kandydat Kukiz '15 Marek Jakubiak, kandydat PO i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski, lider Wolnego Miasta Warszawa Jan Śpiewak (komitet Wygra Warszawa), rzecznik PSL Jakub Stefaniak, b. wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, kandydat SLD Andrzej Rozenek, Justyna Glusman (Koalicja Ruchów Miejskich skupiona wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze), burmistrz Targówka Sławomir Antonik (Bezpartyjni), a także lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz. 

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" można obejrzeć tutaj

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie