"10 tysięcy mostów we Włoszech wymaga sprawdzenia". Eksperci biją na alarm

Świat
"10 tysięcy mostów we Włoszech wymaga sprawdzenia". Eksperci biją na alarm
PAP/EPA/LUCA ZENNARO

We Włoszech jest 10 tysięcy mostów mających ponad 50 lat i wymagających sprawdzenia - takie dane przedstawił Instytut Technologii Budownictwa w krajowym Komitecie Badań Naukowych dwa dni po katastrofie wiaduktu w Genui, w której zginęło co najmniej 38 osób.

Jak podkreślił dyrektor Instytutu Antonio Occhiuzzi, ryzyko zawalenia się mostu wynika z dwóch elementów: natężenia ruchu oraz wieku konstrukcji.

 

- Kiedy wiek ten przekracza 50 lat, a na strukturach tych notuje się wysokie natężenie ruchu, włącza się dzwonek alarmowy. Takich mostów jest 10 tysięcy - oświadczył szef Instytutu Technologii Budownictwa, cytowany przez Ansę.

 

- Niestety norma, która reguluje budowę nowych obiektów i wprowadza poziom bezpieczeństwa strukturalnego, pochodzi dopiero z 2008 roku - zaznaczył Occhiuzzi.

 

Włoskie Ministerstwo Infrastruktury i Transportu ogłosiło w czwartek, że wszczęło postępowanie w sprawie zarządcy autostrad, spółki Autostrade per l'Italia. W wydanej nocie resort poinformował, że zażądał od firmy przedstawienia w ciągu 15 dni szczegółowego raportu, zawierającego rejestr wszystkich prac wykonanych w celu zagwarantowania bezpieczeństwa na wiadukcie.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie