100 mln zł dla o. Rydzyka na budowę Muzeum "Pamięć i Tożsamość"

Polska
100 mln zł dla o. Rydzyka na budowę Muzeum "Pamięć i Tożsamość"
Facebook

Utworzenie Muzeum "Pamięć i Tożsamość", które ma przedstawiać historię "od początku do św. Jana Pawła II" dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk zapowiedział w grudniu 2017 r. Teraz okazuje się, że budowa ma zostać sfinansowana m.in. z budżetu państwa. Tygodnik "Nie" dotarł do projektu umowy, w której minister kultury Piotr Gliński zobowiązał się do przekazania na budowę 100 mln zł.

Ostatnie poprawki w dokumencie pochodzić mają z 17 maja. Umowa dotyczy powołania Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II. Wicepremier i szef resortu kultury Piotr Gliński zobowiązuje się w projekcie umowy do wypłacenia Fundacji Lux Veritatis co najmniej 100 mln zł do 2020 roku.

 

W następnych latach muzeum również ma otrzymywać pieniądze z resortu kultury; maja to być kwoty 11,5 mln zł, 40,5mln zł i 48 mln zł, co daje w sumie kolejne 100 mln zł.

 

"Obyśmy za dwa lata to muzeum otwarli" 

 

- Trzeba myśleć o młodzieży, o dzieciach. Chcemy uczyć, właściwie formować dzieci i młodzież, by Polska była silna Bogiem, by Polacy kochali własną ojczyznę. (..) Pracujemy nad tym już parę lat. Chcemy zacząć jak najszybciej. Trzeba się spieszyć, obyśmy za dwa lata to muzeum otwarli - mówił o. Rydzyk w grudniu 2017 r. ogłaszając plany budowy muzeum.

 

Redemptorysta podkreślał, że w budowę zaangażowali się "ci, którzy zrealizowali Muzeum Powstania Warszawskiego, ci państwo, którzy byli tam zaangażowani".

 

Teren z 85-proc. bonifikatą

 

Muzeum ma powstać na działce pomiędzy sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II a akademikami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Teren fundacja pozyskała od wojewody za niewiele ponad 100 tys. zł, z 85-procentową bonifikatą.

 

Muzeum będzie miało prawo do użytkowania istniejącego już budynku biblioteki szkoły oraz Kaplicy Pamięci w Sanktuarium.

 

Dyrektora powoływać ma minister, ale "po uzgodnieniu kandydatury z Założycielem”. To znaczy, że bez zgody o. Rydzyka żaden kandydat nie obejmie stanowiska.

 

Brak potwierdzenia z resortu kultury

 

Platforma Obywatelska prowadzi też stronę dlugwdziecznosci.pl, na której wylicza, ile "rząd Prawa i Sprawiedliwości spłacił z publicznych pieniędzy Tadeuszowi Rydzykowi za pomoc podczas kampanii wyborczej". Obecnie liczni wskazuje kwotę 94 303 528 zł. Jeśli dojdzie do popisania umowy ujawnionej przez tygodnik "Nie" kwota ta podwoi się.  

 

Dziennik "Fakt" próbował dowiedzieć się, czy umowa została już podpisana i czy zapisy, które znalazły się w projekcie zostały utrzymane, ale nie otrzymał żadnej odpowiedzi.

 

Fakt, polsatnews.pl 

 

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie