Polak stracił przytomność w popularnej jaskini w Tatrach Bielskich. Do karetki wynieśli go ratownicy

Świat
Polak stracił przytomność w popularnej jaskini w Tatrach Bielskich. Do karetki wynieśli go ratownicy
Facebook.com/Horská záchranná služba

Do zasłabnięcia doszło podczas zwiedzania Jaskini Bielskiej, jednej z najbardziej popularnych udostępnionych do zwiedzania na Słowacji. 44-letni turysta z Polski nagle poczuł się źle, a następnie zemdlał. Obsługa wezwała pomoc ratowników Horskiej Zachrannej Slużby. Mężczyzna został wyprowadzony z korytarzy. Rannego w głowę przewieziono następnie do szpitala.

Ratownicy natychmiast po przybyciu na miejsce weszli do udostępnionej dla ruchu turystycznego jaskini, aby pomóc rannemu.

 

Mężczyznę ewakuowano wąskimi turystycznymi chodnikami, którymi na co dzień spacerują licznie odwiedzające to miejsce wycieczki.

 

W tym czasie jeden z ratowników wrócił samochodem terenowym do Tatrzańskiej Kotliny, by podwieźć do wejścia do jaskini, które położone jest na zboczu Kobylego Wierchu, załogę pogotowia ratunkowego.

 

Rana głowy została opatrzona, a mężczyznę przewieziono na dół.

 

Po przeniesieniu do zwykłej karetki pogotowia ratunkowego, Polak został przetransportowany na dalsze badania do placówki opieki zdrowotnej.

 

 

Jaskinia Bielska to narodowy pomnik przyrody, który znajduje się w Tatrach Bielskich na Słowacji. Otwór leży na wysokości 972 m niedaleko Białej Spiskiej. Do zwiedzania udostępnione są korytarze i sale o długości 1370 metrów. Trasa jest sztucznie oświetlona i poprowadzona wygodnym chodnikiem ze schodami i poręczami. Turyści mają do pokonania ponad 800 stopni i przewyższenie około 125 metrów.

 

Jaskinia, w której panuje temperatura około 5 st. Celsjusza powstała w ciemnoszarych wapieniach typu Gutenstein należących do płaszczowiny kriżniańskiej i słynie z bogatej szaty naciekowej. Najbardziej znane formacje utworzone z polewy kalcytowej to m.in. "Krzywa wieża z Pizy", "Sala palmowa", "Złote jeziorko" czy "Wapienny wodospad".

 

Intensywna eksploracja jaskini Bielskiej rozpoczęła się w pierwszej połowie XIX w. Oświetlenie elektryczne zostało zamontowane już w 1896 roku, a w 1979 uznano ją za chroniony zabytek przyrody.

 

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie