Deszcz zdemolował szlaki w Tatrach. Zablokowana droga do Morskiego Oka. Zakopane bez ujęcia wody

Polska
Deszcz zdemolował szlaki w Tatrach. Zablokowana droga do Morskiego Oka. Zakopane bez ujęcia wody
PAP/Grzegorz Momot
Na zdjęciu: zalane przez wezbrany potok dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Mimo ulewnego deszczu, który od kilku dni pada w Tatrach i na Podtatrzu Zakopane ma problemy z wodą. Jedno z trzech ujęć pitnej kranówki dla Zakopanego, które znajduje się w Kuźnicach zostało zamknięte - poinformowały służby miasta. Zamknięta została droga do Morskiego Oka. Zniszczone są ścieżki i drogi w górach. Nie można dotrzeć do schronisk w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i Dolinie Roztoki.

Na Podhalu stabilizuje się sytuacja pogodowa. Poziom wód nieco opadł, ale nawałnice i gwałtowne opady deszczu spowodowały sporo zniszczeń. Mimo to sytuacja nadal jest niebezpieczna, najtrudniejsze warunki panują wciąż w Tatrach. TOPR zaapelowało o rezygnację z wyjść w góry.

 

Zablokowany dojazd do Morskiego Oka

 

Z powodu uaktywnienia się osuwisk spowodowanych silnymi opadami deszczu, policja zamknęła w czwartek drogę prowadzącą z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka. Droga jest uszkodzona - poinformował rzecznik zakopiańskiej policji Krzysztof Waksmundzki.

 

Droga jest nieprzejezdna na dziesięciokilometrowym odcinku między Brzezinami a Wierchem Poroniec. Uaktywnione osuwiska spowodowały tam oberwanie się części jezdni. Został też uszkodzony most na rzece Sucha Woda.

 

- Przejazd tą droga nie jest możliwy. Policjanci kierują ruchem na objazd przez Murzasichle i Bukowinę Tatrzańską. Zamknięcie drogi najprawdopodobniej będzie obowiązywało w dłuższym okresie, ponieważ uszkodzoną jezdnię trzeba będzie odbudować - wyjaśnił rzecznik policji.

 

Zamknęli ujęcie wody w Kuźnicach

 

Z powodu silnych opadów deszczu jedno z trzech ujęć wody dla Zakopanego w Kuźnicach zostało zamknięte - poinformowały służby miejskie.

- W związku z czasowym zamknięciem jednego z trzech ujęć wody dla Zakopanego, wystąpią spadki ciśnień i czasowe, lokalne przerwy w dostawie bieżącej wody - powiedział pracownik miejskiej spółki Tatrzańskiej Komunalnej Grupy Kapitałowej SEWiK.

Silne opady spowodowały zamulenie punktu ujęcia wody w Kuźnicach. Czynne są jednak dwa pozostałe ujęcia - w Jaszczurówce i Małej Łące.

 

Woda zdemolowała Tatry

Podtopione szlaki turystyczne w Tatrach, wzburzone górskie potoki, zerwane mostki i zamknięte szlaki, to skutek ulewnych deszczy padających od kilku dni - poinformował w czwartek Tatrzański Park Narodowy (TPN).

Z powodu zerwania mostu odcięty jest dojazd do schroniska turystycznego w Dolinie Roztoki.

Nie jest możliwe przejście zielonym szlakiem od Wodogrzmotów Mickiewicza w kierunku Doliny Pięciu Stawów i schroniska, które się tam znajduje. Władze TPN odradzają także dojście w to miejsce od strony Hali Gąsienicowej.

 

 

 

Zatopiona ścieżka wokół Morskiego Oka, zalana jaskinia Mroźna


Z powodu wysokiego stanu wody został podtopiony popularny szlak widokowy prowadzący dookoła Morskiego Oka. Przejście jest niemożliwe.

Zalana została także otwarta niedawno po remoncie czarnego szlaku zejściowego Jaskinia Mroźna.

 

Podtopiony miejscami jest także szlak przez Dolinę Kościeliską, który na wielu odcinkach sąsiaduje z Kościeliskim Potokiem.

Władze Parku Narodowego apelują o niepodchodzenie do potoków górskich. Zagraża to niebezpieczeństwem porwania przez nurt i utonięcia.

 

 

TPN: zamknięty szlak na Kasprowy

 

Tatrzański Park Narodowy opublikował komunikat o zamkniętych popularnych wśród turystów szlakach. Przejście nimi moze zagrażać zdrowiu lub życiu, głównie z powodu wezbranych wód w potokach. Nie można m.in. wejść z Kuźnic na Kasprowy Wierch przez Myślenickie Turnie, zamknięty jest także szlak przez Dolinę Małej Łąki na przełęcz Kondracką, nie można przejść ze schroniska Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej m.in. do Czarnego Stawu Gąsienicowego.

 

"Z powodu intensywnych opadów deszczu zamknięte są: szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich; szlak wokół Morskiego Oka oraz na Rysy; mostek przy Wielkim Stawie w Dolinie Pięciu Stawów Polskich; odcinek Ścieżki nad Reglami z Polany Małołąckiej do Przysłopu Miętusiego; szlak przez Dolinę Małej Łąki na przełęcz Kondracką; szlak z Kuźnic na Przełęcz między Kopami, Doliną Jaworzynki; szlak na Kasprowy Wierch z Kuźnic, przez Myślenickie Turnie; szlak z Murowańca do Czarnego Stawu; szlak z Brzezin do Murowańca; szlak z Murowańca na Rówień Waksmundzką" - informuje TPN.

 

 

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe prosi turystów o rezygnację z wyjść w góry.

 

polsatnews.pl, PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie