Zamknięte szlaki turystyczne w Tatrach, Pieninach i Gorcach. Ulewy uszkodziły trakty i mostki

Polska

Po kilku dniach ulew w woj. małopolskim w sobotę zaświeciło słońce. Choć pogoda zachęca do górskich wędrówek, wiele szlaków w Tatrzańskim, Pienińskim i Gorczańskim Parku Narodowym jest zamkniętych. Trudna sytuacja pogodowa utrzymuje się na południu Polski. W woj. podkarpackim i świętokrzyskim nadal obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Oznacza to, że rzeki mogą miejscami wylewać.

Naprawa niektórych szlaków może potrwać wiele tygodni, gdyż wszystkie prace, zwłaszcza przy wysokogórskich szlakach, muszą być prowadzone ręcznie.

 

Największe straty w infrastrukturze turystycznej ulewne deszcze poczyniły w Tatrzańskim Parku Narodowym (TPN). Z powodu zalania lub uszkodzenia zamknięte są szlaki: z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich; z Wodogrzmotów Mickiewicza na Psią Trawkę i dalej na Cyrhlę; z Rusinowej Polany na Polanę pod Wołoszynem; z Brzezin do Murowańca. Zalany są: Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej; szlak nad Czarny Staw pod Rysami; z Małej Łąki na Przełęcz Kondracką i na Przysłop Miętusi; z Murowańca na Rówień Waksmundzką.

 

Zamknięta jest też droga z Zakopanego do Morskiego Oka na odcinku Brzeziny - Wierch Poroniec. Objazd jest możliwy przez Murzasichle i Bukowinę Tatrzańską.

 

Zamknięte szlaki w słowackiej części Tatr

 

Z powodu podtopień i zniszczeń spowodowanych wezbranymi potokami zamknięte są także niektóre szlaki w słowackiej części Tatr: Łysa Polana - Polski Grzebień; Magistrala Tatrzańska na odcinku Hrebienok - Zamkovskego chata; Dolina Staroleśna; żółty szlak z Tatrzańskiej Leśnej do Wodospadów Zimnej Wody. Zamknięte są także wszystkie szlaki w Dolinie Jaworowej. Zerwane lub uszkodzone zostały mostki w Dolinie Cichej Liptowskiej i Koprowej.

 

"Mimo poprawy pogody, warunki na szlakach w dalszym ciągu nie są dobre - wszystkie szlaki są mokre, śliskie, błotniste. Stan wód w potokach jest podwyższony. W wielu miejscach na szlakach płyną strumienie i są kałuże. Obowiązuje zakaz wejścia na szlaki oznaczone jako zamknięte. Na szlakach zalanych trzeba liczyć się ze stojącą wodą, do około pół metra wysokości, ale nie ma zakazu wejścia na nie" - czytamy w komunikacie TPN.

 

W Pieninach zamknięty spływ Dunajcem

 

W Pieninach zamknięta jest największa atrakcja turystyczna, czyli spływ przełomem Dunajca. Flisacy otworzą spływ najwcześniej w poniedziałek, kiedy opadną wody Dunajca. Z powodu wysokiego stanu wody zamknięta jest też przeprawa międzybrzegowa na Dunajcu w Szczawnicy, czyli popularny niebieski szlak na Sokolicę. W Pienianach jest także zalana droga do Krasu stanowiąca szlak zielony na Sokolicę i droga Pienińska w Szczawnicy, gdzie przebiega turystyczny czerwony szlak.

 

Ulewy i wezbrane potoki spowodowały też liczne zniszczenia i podtopienia na szlakach Gorczańskiego Parku Narodowego. Dyrekcja parku zdecydowała o czasowym zamknięciu wszystkich szlaków w Dolinie Kamienicy. Wiele miejsc na szlakach i ścieżkach jest trudnych, niebezpiecznych, wręcz niemożliwych do przejścia.

 

"Ze względu na brak możliwości dotarcia na pozostałe szlaki na terenie Parku i ocenę warunków na ich trasach prosimy wszystkich odwiedzających o powstrzymanie się od wędrówek po szlakach Gorczańskiego Parku Narodowego" - napisano w komunikacie turystycznym.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie