Uratowano prawie wszystkich turystów uwięzionych na wulkanie w Indonezji

Świat

543 turystów zostało ewakuowanych we wtorek ze szczytu wulkanu Rinjani na indonezyjskiej wyspie Lombok, gdzie zostali uwięzieni z powodu trzęsienia ziemi. Miejscowe służby poinformowały, że wszyscy są zdrowi. Akcja ratunkowa trwa.

Na wulkanie utknęło 560 osób, w większości obcokrajowców pochodzących z 26 krajów, m.in. z Francji, Niemiec, Holandii, USA i Tajlandii - podała indonezyjska agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych. Kilka osób zdecydowało się na samodzielne zejście bez czekania na ratunek. Na szczycie góry zostało jeszcze tylko sześciu turystów.

 

W niedzielę rano trzęsienie o magnitudzie 6,4 nawiedziło obszar w pobliżu wulkanu. Trzęsienie spowodowało śmierć co najmniej 16 osób i obrażenia u ponad 200, a także zniszczyło ponad 1400 domów. Położone płytko źródło wstrząsów wywołało osunięcia ziemi na zboczach wulkanu, a masy ziemi zablokowały szlaki prowadzące na dół.

 

Rinjani to drugi pod względem wysokości, liczący 3 726 metrów wysokości wulkan Indonezji i popularny szczyt trekkingowy, położony na terenie parku narodowego Gunung Rinjani.

 

Jedna z turystek zamieściła na Twitterze zdjęcia zrobione tuż przed trzęsieniem ziemi. "Dziękuję za wiadomości i modlitwę. To były najbardziej przerażające dwa dni mojego życia. Bóg był ze mną" - napisała. 

 

 

PAP, polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie