Trzęsienie ziemi w Indonezji. Wspinacze uwięzieni na szczycie wulkanu Rinjani

Świat
Trzęsienie ziemi w Indonezji. Wspinacze uwięzieni na szczycie wulkanu Rinjani
Flickr/skyseeker

Ratownicy próbują dotrzeć do wielu wspinaczy, którzy utknęli na szczycie Rinjani na wyspie Lombok, dzień po tym, jak potężne trzęsienie ziemi o sile 6,4 stopnia uderzyło w popularną miejscowość turystyczną powodując śmierć 14 osób. Ponad 160 jest rannych. W poniedziałek sprowadzono w bezpieczne miejsce ponad 250 osób.

Grupa ratowników dotarła do ok. 700 osób, które pozostały w pobliżu jeziora wulkanicznego w kraterze wulkanu - powiedział indonezyjskiej telewizji przedstawiciel wojska Arifianto. Sprowadzą oni turystów na dół, wspierani przez elitarne jednostki sił specjalnych, które mają przyspieszyć ewakuację.

Część turystów odniosła niegroźne obrażenia i jest w szoku wywołanym ostatnimi doświadczeniami, ale większość jest w dobrej kondycji - dodał.

Według indonezyjskiej agencji ds. sytuacji nadzwyczajnych na wulkanie utknęło ponad 680 osób, w większość obcokrajowców pochodzących z 26 krajów.

 

 

Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,4 doszło wczesnym rankiem czasu lokalnego, gdy wiele osób jeszcze spało.

 

Trzęsienie uszkodziło ponad 1000 domów i było odczuwalne na pobliskiej wyspie Bali, gdzie jednak nie było żadnych ofiar. Według amerykańskiej służby sejsmologicznej USGS, epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości 128 km na północny wschód od miasta Mataram, a ognisko wstrząsów było płytkie.

 

 

Indonezja, będąca największym archipelagiem na świecie, położona jest na tzw. ognistym kręgu wulkanów i styku płyt tektonicznych; jest to rejon dużej aktywności sejsmicznej.

 

Rinjani to drugi najwyższy, liczący 3726 metrów wysokości wulkan Indonezji i jest popularnym szczytem trekkingowym. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Gunung Rinjani.

 

PAP

dk/pez/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie