Już ponad 300 rannych w trzęsieniu ziemi w Japonii

Świat

Do ponad 300 wzrosła liczba osób, które w poniedziałek odniosły obrażenia w trzęsieniu ziemi w Osace o magnitudzie 6,1 - poinformowały japońskie służby zarządzania kryzysowego. Wcześniejsze doniesienia mówiły o 40 rannych. Trzy osoby zginęły.

Według służb zarządzania kryzysowego 307 osób znajduje się w szpitalu z powodu odniesionych ran.

 

Abe: bezpieczeństwo jest priorytetowe

 

Premier Shinzo Abe powiedział telewizji NHK, że priorytetem jest obecnie oszacowanie szkód i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Osaki, gdzie doszło do największych zniszczeń, w tym - pożarów i zalania budynków wodą.

 

Trzęsienie ziemi nawiedziło prefekturę Osaki na wyspie Honsiu w poniedziałek o godz. 8 rano czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce), gdy Japończycy zdążali do pracy, co sprawia pewne trudności przy oszacowaniu liczby zaginionych - poinformowała japońska agencja meteorologiczna.

 

Epicentrum wstrząsów znajdowało się na morzu w odległości 20 km od miasta Osaka - trzeciego co do wielkości w Japonii, a hipocentrum było zlokalizowane na głębokości 15 km - podało Europejsko-Śródziemnomorskie centrum sejsmologiczne z siedzibą we Francji, które również zarejestrowało wstrząsy w Japonii.

 

Wstrzymano ruch kolejowy

 

Najsilniejsze wstrząsy były odczuwane na północ od Osaki, ale również na dużych obszarach w zachodniej części kraju, w tym w mieście Kioto - podała japońska agencja meteorologiczna.

 

Dziesiątki połączeń krajowych z i do Osaki zostało odwołanych, a pociągi i metro w rejonie Osaki, zostały zawieszone na czas sprawdzenia, czy są uszkodzenia trakcji. Pasażerowie opuszczali pociągi między stacjami - podaje agencja Associated Press.

 

Firma Kansai Electric Power podała, że ok. 170 tys. gospodarstw domowych w prefekturze Osaki i w sąsiedniej prefekturze Hyogo pozostaje bez prądu po porannym trzęsieniu ziemi.

 

Koncerny zawieszają produkcję

 

Koncerny Honda i Mitsubishi Motors zawiesiły okresowo produkcję krajową w związku z poniedziałkowym trzęsieniem - poinformowała agencja Kyodo.

 

Trzęsienia ziemi są częste w Japonii, która jest położona w jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów świata. Na kraj ten przypada ok. 20 proc. trzęsień ziemi o magnitudzie 6 lub większej.

 

Najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii kraju o magnitudzie 9, które w marcu 2011 roku nawiedziło północno-wschodnią Japonię oraz wywołane nim potężne tsunami spowodowały awarię w elektrowni atomowej Fukushima. Był to najpoważniejszy incydent tego typu od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie