Brudziński: spór polityczny nigdy nie powinien przekładać się na ataki na funkcjonariuszy

Polska
Brudziński: spór polityczny nigdy nie powinien przekładać się na ataki na funkcjonariuszy
PAP/Lech Muszyński

Spór polityczny to istota każdej demokracji; ten spór nigdy nie powinien przekładać się na ataki na funkcjonariuszy za to, że wykonują swoją pracę - podkreślił w środę szef MSWiA Joachim Brudziński podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji w Stargardzie.

- Jesteśmy w Stargardzie, mieście pięknym i niezwykłym. Świętujemy 100-lecie odzyskania Niepodległości i 99. rocznicę powołania policji państwowej, właśnie poza metropolią, piękną stolicą naszego regionu, dlatego, że na tym polega nasza służba - zadaniem policji państwowej jest dbać o bezpieczeństwo mieszkańców niezależnie od tego, czy żyją w dużych aglomeracjach, czy małych miejscowościach - mówił Brudziński. "Wszyscy mieszkańcy RP mają takie samo prawo do poczucia bezpieczeństwa; tu na ziemi zachodniopomorskiej wy je zapewniacie" - podkreślił, zwracając się do policjantów i policjantek uczestniczących w uroczystości.

 

"Spór jest istotą demokracji"

 

Szef MSWiA mówił, że "wysokie poczucie bezpieczeństwa to w znikomej mierze, w ogóle bez tej miary, efekt działań politycznych - to efekt działań policjantów". - Spór polityczny jest istotą każdej demokracji. To, że my, politycy się spieramy, to nie ma w tym nic nadzwyczajnego - powiedział Brudziński. Jednocześnie podkreślił, że "nigdy ten spór polityczny nie powinien przekładać się na ataki na funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, straży granicznej, za to, że wykonują swoje obowiązki".

 

Brudziński zaznaczył, że jego jako ministra nie interesują poglądy polityczne funkcjonariusza. "Nie interesuje mnie to, bo wiem jedno, że jak będzie zagrożone życie, mienie, każdego obywatela RP, to polski policjant, policjantka, stanie murem za tym obywatelem" - powiedział. Przeprosił funkcjonariuszy za to, że "czasami jest próba przenoszenia sporu politycznego na ich barki".

 

"Rolą policji jest dbać o bezpieczeństwo wszystkich"

 

Minister zauważył też, że w demokracji jest tak, że to obywatele decydują, że u władzy są przedstawiciele danej partii, ale decydują też o tym, że przedstawiciele tej partii muszą odejść, tymczasem "policja pozostanie - i straż pożarna też - jako nerw i istota każdego sprawnie zarządzanego państwa".

 

Zaapelował o powstrzymanie "nieroztropnych ataków, które są dzisiaj kierowane pod adresem funkcjonariuszy policji tylko dlatego, że wykonują swoje zadanie, że strzegą porządku i bezpieczeństwa tych, którzy protestują".  - Rolą policji jest zawsze dbać o bezpieczeństwo wszystkich - dodał.

 

Zwracając się do obecnych na uroczystości strażaków, dziękował "tym, również z naszego województwa, funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, którzy z narażeniem zdrowia, życia służą dziś mieszańcom Szwecji w ramach europejskiej pomocy".

 

- Bardzo się cieszę, że dziś tak licznie są z nami przedstawiciele służb mundurowych naszego sąsiada zza Odry" - powiedział też Brudziński, zwracając się z kolei do niemieckich policjantów. "Dziś tworzymy zjednoczoną, wspólną Europę. Polska nie jest samotną wyspą. Funkcjonariusze polskiej policji służą dziś w Kosowie, w różnych miejscach całej naszej Europy, strażacy - dziś w Szwecji - są gotowi również, jeżeli będzie tylko takie życzenie i oczekiwanie ze strony rządu Grecji, aby wyjechać do Grecji; oczywiście takie działania podejmuje nigdy nie kosztem bezpieczeństwa polskich obywatel - dodał.

 

Odpowiedzialnie budować bezpieczeństwo wszystkich Europejczyków

 

- Obecnie współpraca funkcjonariuszy polskiej policji z funkcjonariuszami niemieckiej jest najlepszym tego dowodem, że przed klęskami żywiołowymi, takimi, jak pożar, powódź, że przed przestępczością, tą najgroźniejszą, zorganizowaną, dziś granice nie chronią i ta współpraca musi być. I jako szef MSWiA taką współpracę deklaruję ze wszystkimi naszymi sąsiadami, chcemy wspólnie i odpowiedzialnie budować bezpieczeństwo wszystkich Europejczyków - dodał na zakończenie.

 

Przed przemówieniem szefa MSWiA komendzie stargardzkiej policji wręczono sztandar. Honorowe gwoździe w drzewce sztandaru wbił m.in. Brudziński. Minister wręczył także zasłużonym policjantom odznaczenia i awansował na wyższe stopnie. Uroczystość zakończyła defilada policjantów, w której wzięła udział orkiestra reprezentacyjna policji.

 

Stargardzianie mogli w czwartek zapoznać się ze sprzętem używanym przez policjantów i inne służby mundurowe. Chętni mogli wejść na motocykl policyjny, zajrzeć do wnętrza radiowozu, a także obejrzeć sprzęt m.in. Straży Granicznej i WOPR-u.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie