"Policjanci muszą być wzorem dla społeczeństwa". Brudziński na obchodach święta policji

Polska
"Policjanci muszą być wzorem dla społeczeństwa". Brudziński na obchodach święta policji
PAP/Lech Muszyński

Funkcjonariusze muszą przestrzegać przepisów oraz standardów i być wzorem dla społeczeństwa - powiedział we wtorek w Gorzowie Wlkp. Joachim Brudziński. Szef MSWiA podczas obchodów święta policji odniósł się do śmierci funkcjonariusza w Świnoujściu w czerwcu br.

Minister spraw wewnętrznych i administracji, zwracając się do funkcjonariuszy zebranych w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim zaznaczył, że "większość społeczeństwa deklaruje zaufanie do policji" i jest to dorobek, o który należy dbać.

 

"Zawsze będę stał za wami murem"

 

- Funkcjonariusze muszą przestrzegać przepisów oraz standardów i być wzorem dla społeczeństwa. Zawsze będę stał za wami murem - zaznaczył Joachim Brudziński.

 

- Jest to dla mnie oczywistością, ale jednak pamiętać musimy, że w formacji, jaką jest policja, nie może być miejsca dla tych, którzy swoim postępowaniem godzą w etos i honor funkcjonariuszy - powiedział Brudziński. Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji nawiązał do śmierci gorzowskiego policjanta w Świnoujściu. Nazwał ją "niepotrzebnym wydarzeniem".

 

- Niepotrzebnym, bo zginął wasz kolega i wiem o tym bardzo dobrze, że był to znakomity funkcjonariusz, kompetentny, bardzo lubiany. Niepotrzebna śmierć - podkreślił Brudziński. Zapewnił, że gdyby zdarzyły się kolejne takie sytuacje, nie będzie się wahał podejmować "trudnych, personalnych" decyzji.

 

"Macie powody do dumy"

 

Jak podkreślił szef MSWiA, "jedno niepotrzebne zdarzenie nie może w żaden sposób zaważyć" na codziennej "ofiarnej" i "niebezpiecznej" służbie policji. - Macie powody do dumy - zaznaczył Brudziński, dziękując funkcjonariuszom za pracę.

 

Asp. sztab. Adam Pawlak zginął 21 czerwca br. po odprawie kadry kierowniczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie, która odbywała się w Świnoujściu. Podczas imprezy integracyjnej 47-latek najprawdopodobniej wypadł przez okno.

 

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Szczecinie. Wstępnie przyjęta kwalifikacja to nieumyślne spowodowanie śmierci. Śledczy czekają na opinię biegłych sądowych po sekcji zwłok.

 

14 policjantów zdymisjonowanych

 

Po śmierci policjanta szef MSWiA Joachim Brudziński zdymisjonował komendanta lubuskiej policji insp. Jarosława Janiaka i jednego z jego zastępców podinsp. Piotra Fabijańskiego. Według KGP komendanci nie kontrolowali tego, co robią podwładni w czasie wolnym.

 

Stanowiska straciło także 12 innych oficerów kadry kierowniczej lubuskiego garnizonu, którzy brali udział w wyjazdowej naradzie w Świnoujściu.

 

Podczas wtorkowej uroczystości w Gorzowie Wielkopolskim minister spraw wewnętrznych i administracji wręczył nominację na Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Helenie Michalak. Jak powiedział, nową szefową lubuskiego garnizonu cechuje "ogromne doświadczenie zawodowe oraz wysoki etos pracy".

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie