Synoptycy ostrzegają. Burze, grad, wezbrane rzeki. Najgorzej będzie na Śląsku i w Małopolsce

Polska
Synoptycy ostrzegają. Burze, grad, wezbrane rzeki. Najgorzej będzie na Śląsku i w Małopolsce
PAP/Tomasz Waszczuk
Na zdjęciu: zniszczenia w lesie w nadleśnictwie Stare Jabłonki po przejściu nawałnicy niedaleko wsi Dłużki (woj. warmińsko-mazurskie).

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia dla siedmiu województw. Dla dziewięciu województw wydano ostrzeżenia hydrologiczne. Alerty przeciwpowodziowe najwyższego, trzeciego stopnia, obowiązują dla Śląska i Małopolski. Wezbrania rzek będą przekraczały stany ostrzegawcze, punktowo alarmowe - poinformowało IMGW.

IMGW dodało, że prognozowane opady deszczu (które wynoszą do 40 mm na południu kraju) mogą jeszcze powodować podtopienia i zalania.

 

"Niektóre rzeki, szczególnie na południu województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego, mogą nieznacznie wystąpić z koryt rzecznych, powodując zagrożenie dla sąsiednich domostw, dróg, pól uprawnych itp." - napisał Instytut.

 

Największy i najgwałtowniejszy wzrost stanów wody wystąpił na południu kraju - przede wszystkim w województwach: śląskim i małopolskim. Tam w ciągu 12 godzin dochodził do prawie 300 cm.

 

Deszcz i burze, wiatr do 65 km/h

 

Na czwartek prognozuje się opady w wysokości od 20 mm do 35 mm. W trakcie ulew będą występować burze z porywami wiatru do 65 km/h.

 

Oprócz tego dla dziewięciu województw wydano ostrzeżenia hydrologiczne.

 

Na Śląsku i Małopolsce obowiązuje cały czas najwyższy, trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego.

 

Dla siedmiu województw - pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, opolskiego oraz podkarpackiego - wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

 

Grad i ulewne deszcze

 

Instytut ostrzega także w alercie pierwszego stopnia przed słabszymi burzami, które mogą wystąpić na większości obszaru województwa łódzkiego oraz w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego. Na tym obszarze prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h.

 

Z kolei w województwie mazowieckim oraz lubelskim obowiązują alerty pierwszego stopnia ostrzegające przed burzami z gradem.

 

Synoptycy prognozują tam wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami o intensywności od 10 mm do 20 mm, a lokalnie do 30 mm oraz z porywami wiatru do 65 km/h. Lokalnie może spaść grad.

 

 

Aktualizacja: 21:34

 

Wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że po obfitych opadach i zagrożeniach powodziami sytuacja powoli się stabilizuje.

 

 

Jak powiedziała Bożena Wysocka z RCB, o godz. 18 wciąż odnotowywano stany alarmowe na 10 wodowskazach. O godz. 5 rano było ich natomiast 13.

 

Według informacji Centrum, od godz. 0 do godz. 18 w związku z opadami deszczu strażacy interweniowali 1902 razy. Aż 398 akcji przeprowadzili w woj. małopolskim, 190 w kujawsko-pomorskim, 145 na Mazowszu i 141 w woj. łódzkim. W całym kraju zostało podtopionych ponad 700 budynków.

 

 

Meteorolodzy zapowiadają stopniowe polepszanie się pogody.

 

PAP, polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie