Ostrzeżenia dla 7 województw. Możliwe nawałnice. Zamknięto most na zakopiance - grozi mu zawalenie

Polska
Ostrzeżenia dla 7 województw. Możliwe nawałnice. Zamknięto most na zakopiance - grozi mu zawalenie
Biały Dunajec, zdjęcie od widza Polsat News

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami. Lokalnie nawałnicom mogą towarzyszyć opady gradu. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia obowiązują na terenie 7 województw. W środę wieczorem zamknięto most tymczasowy na zakopiance w Białym Dunajcu. Z powodu wysokiego stanu wody w rzece grozi mu zawalenie.

Po zamknięciu mostu w Białym Dunajcu dojazd do Zakopanego jest możliwy tylko przez Bukowinę Tatrzańską, Czarny Dunajec lub drogą lokalną przez Ząb. Podtopione zostały liczne wsie na Podhalu.

 

Zakopianka zamknięta od Szaflar do Poronina


- Wezbrane wody rzeki Biały Dunajec naniosły pod most konary, które oparły się o podpory mostu tymczasowego, wywołując bardzo duży napór na konstrukcję. Nie możemy w tej sytuacji zagwarantować bezpieczeństwa samochodom przejeżdżającym przez ten most, w związku z tym cały odcinek drogi krajowej nr 7, czyli popularnej zakopianki, będzie zamknięty na odcinku od Szaflar do Poronina. Samochody będę kierowane na objazdy - powiedział rzecznik zakopiańskiej policji Krzysztof Waksmundzki.

 

Z powodu intensywnych opadów strażacy interweniowali w środę już ponad 650 razy. Najwięcej interwencji do tej pory było w województwach łódzkim i warmińsko-mazurskim. Strażacy byli wzywani do wypompowywania wody z zalanych budynków i usuwania połamanych drzew.

 

Burze i intensywne opady na terenie blisko połowy Polski


IMWG wydało ostrzeżenia przed burzami i intensywnymi opadami deszczu dla blisko połowy kraju. Najgorzej może być na południu i zachodzie Polski. W województwach śląskim i małopolskim obowiązują ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia. W niektórych miejscowościach musiano ewakuować obozy harcerskie: w Juszczynie (Małopolska) i Wiośnie (Świętokrzyskie).

 

Na terenie całego powiatu limanowskiego od środy wieczorem obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Podtopionych jest wiele budynków i dróg. Ewakuowano cztery osoby z domów zagrożonych podtopieniami.

 

"Potoki niesamowicie wezbrały". Drogi nieprzejezdne

 

- Górskie potoki niesamowicie wezbrały. Były nawet zagrożenia zniszczenia budynków, dlatego prewencyjnie podjęliśmy działania ewakuacyjne. Woda podmywa przyczółki wielu mostów. Skala zdarzenia jest ogromna. Spodziewamy się, że infrastruktura będzie zniszczona w poważnym stopniu - powiedział zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Limanowej Tomasz Pawlik.

 

Na terenie powiatu limanowskiego podmytych jest wiele dróg. Zamknięto drogę wojewódzką nr 968 z na odcinku z Mszany Dolnej do miejscowości Zabrzeż. Wiele dróg lokalnych jest nieprzejezdnych.

Intensywne opady deszczu spodziewane są również na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Opolszczyźnie. Służby apelują, by w czasie burzy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Odradzają parkowanie samochodów pod drzewami. Zalecają usunięcie z balkonów i parapetów przedmiotów, które mogłyby stanowić zagrożenia dla przechodniów.

 

PAP, polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie