Sąd utrzymał areszt wobec burmistrza Pułtuska podejrzanego w sprawie korupcyjnej

Polska
Sąd utrzymał areszt wobec burmistrza Pułtuska podejrzanego w sprawie korupcyjnej
Polsat News

Sąd Okręgowy w Ostrołęce (Mazowieckie) nie uwzględnił we wtorek zażalenia obrońcy i utrzymał areszt wobec burmistrza Pułtuska (Mazowieckie), podejrzanego w śledztwie dotyczącym przestępstw korupcyjnych - poinformował sąd. Śledztwo dotyczy nieprawidłowości przy przetargach na kwotę ok. 4 mln zł, m.in. przy budowie miejskiego żłobka w Pułtusku.

W ostatnich dniach stycznia CBA zatrzymało w tej sprawie osiem osób, w tym burmistrza i zastępcę burmistrza miasta, kilku komunalnych urzędników i dwóch mazowieckich przedsiębiorców.

 

Po postawieniu na początku lutego podejrzanym zarzutów, śledczy skierowali do sądu wnioski o areszt wobec burmistrza i przedsiębiorców. Białostocki sąd rejonowy aresztował na trzy miesiące samorządowca. Następnie na wniosek prokuratura, Sąd Rejonowy w Pułtusku (właściwy do rozpoznania sprawy po skierowaniu aktu oskarżenia) zdecydował o przedłużeniu tymczasowego aresztu burmistrza Pułtuska o kolejne dwa miesiące.

 

Obrońca złożył zażalenie

 

Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Pułtusku, przedłużył areszt o kolejne trzy miesiące. Zażalenie na to postanowienie złożył obrońca podejrzanego.

 

We wtorek Sąd Okręgowy w Ostrołęce rozpatrzył na posiedzeniu niejawnym zażalenie. Jak poinformował PAP wiceprezes tego sądu Michał Pieńkowski, sąd nie uwzględnił go i utrzymał w mocy postanowienie sądu rejonowego.

 

Zarzuty w tej sprawie dotyczą m.in. przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne osoby, uczestnictwa w zmowie przetargowej czy przedłożenia nierzetelnych dokumentów w celu uzyskania dotacji.

 

Burmistrz Pułtuska podejrzany jest - jak podawała wcześniej prokuratura - m.in. o "przyjęcie oraz żądanie korzyści majątkowej znacznej wartości". Szczegółów śledczy nie podają.

 

Zawiadomienie ministra

 

Do zatrzymania przez CBA burmistrza, wiceburmistrza Pułtuska (po postawieniu zarzutów zastosowano w tym przypadku tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze - red.) oraz sześciu innych osób, w związku ze śledztwem dotyczącym przestępstw korupcyjnych przy przetargach budowlanych, doszło w śledztwie z zawiadomienia ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

 

W sierpniu 2016 r. zawiadomił on o możliwym przestępstwie niegospodarności w latach 2008-14 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie k. Pułtuska. Obecny burmistrz Pułtuska był wcześniej dyrektorem tej placówki.

 

Ze względu na podmiotowy i przedmiotowy związek spraw, do tego postępowania prokuratura dołączyła też wątki dotyczące przetargów na prace remontowe w Pułtusku w 2015 roku, czyli w obecnej kadencji samorządu.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie