CBA zatrzymało m.in. burmistrza i wiceburmistrza Pułtuska. Zawiadomienie złożył minister rolnictwa

Polska

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek osiem osób, m.in. burmistrza i wiceburmistrza Pułtuska (Mazowieckie). Zatrzymania mają związek ze sprawą korupcyjną dotyczącą przetargów budowlanych w ich obecnym i poprzednim miejscu zatrudnienia. Prokuratura Regionalna w Białymstoku podała, że zawiadomienie ws. możliwej niegospodarności złożył minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

- Potwierdzam, że doszło do zatrzymań w Pułtusku i okolicach. Funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA prowadzą przeszukania w miejscach pracy zatrzymanych i ich mieszkaniach - powiedział Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura.

 

Kaczorek wyjaśnił, że burmistrz pełnił wcześniej funkcję dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie k. Pułtuska.

 

Zawiadomienie dotyczące możliwej niegospodarności w CKR w latach 2008-14 Jurgiel złożył w sierpniu 2016 r. Prokuratura wyjaśniła, że inne wątki dot. przetargów na wykonywanie prac remontowych zorganizowanych w Pułtusku w 2015 r., gdy był on już burmistrzem miasta dołączono do tego postępowania, ze względu na podmiotowy i przedmiotowy związek spraw.


Nieprawidłowości przy przetargach

 

Pozostali zatrzymani to wiceburmistrz Pułtuska, dwaj urzędnicy miejscy, prezes i księgowa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Pułtusku oraz dwóch przedsiębiorców. Część z tych osób wcześniej pracowała w CKR lub wykonywała prace na jego rzecz.

 

- Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy przetargach na prace budowlane w Centrum i przy budowie miejskiego żłobka na kwotę ok. 4 mln zł - podał Kaczorek.

 

Przetargi publiczne, do których zastrzeżenia ma CBA dotyczyły przebudowy i remontów budynków szkoły i jej internatu na kwotę ok. 1 mln zł oraz budowy miejskiego żłobka na kwotę ok. 3 mln zł.

 

- Zamówione prace były realizowane wadliwie lub w ogóle nie były realizowane. Ustalenia CBA wskazują, że działania burmistrza Pułtuska spowodowały straty w mieniu miasta oraz zarządzanej przez niego szkoły - powiedział Kaczorek.

 

Śledztwo prowadzone było m.in. w sprawie przekraczania uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych z CKR, w tym obecnego burmistrza Pułtuska. Zarzuty dotyczą też podejmowania decyzji finansowych ze szkodą najpierw dla CKR a później miasta Pułtuska oraz wejścia w porozumienie z innymi osobami w związku z publicznymi przetargami.

 

CBA prowadzi sprawę pod nadzorem białostockiej prokuratury regionalnej, gdzie po przewiezieniu zostaną im postawione zarzuty.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie