Burmistrz Pułtuska z zarzutem przyjęcia korzyści majątkowej. Prokuratura chce jego aresztowania

Polska
Burmistrz Pułtuska z zarzutem przyjęcia korzyści majątkowej. Prokuratura chce jego aresztowania
Polsat News

Zarzut przyjęcia korzyści majątkowej postawiła w czwartek Prokuratura Regionalna w Białymstoku burmistrzowi Pułtuska (Mazowieckie). Skierowała też wnioski o areszt wobec trzech osób, w tym burmistrza. Zatrzymania miały związek ze sprawą korupcyjną przy przetargach budowlanych.

Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy przetargach na kwotę ok. 4 mln zł na prace budowlane w Centrum i internatu szkoły (ok. 1 mln zł), i przy budowie miejskiego żłobka (ok. 3 mln zł). W tej sprawie CBA zatrzymało osiem osób: burmistrza i wiceburmistrza Pułtuska (Mazowieckie) oraz sześć innych osób.

 

Jak poinformował w czwartek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Piotr Sawoń, prokuratura zakończyła w czwartek przesłuchiwanie pięciu ostatnich zatrzymanych, w tym burmistrza Pułtuska i przedsiębiorców.

 

Pięciu zatrzymanych usłyszało zarzuty

 

Zatrzymani usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne osoby, uczestnictwa w zmowie przetargowej, przedłożenia nierzetelnych dokumentów w celu uzyskania dotacji. Za takie przestępstwa grozi do 10 lat więzienia.

 

Sawoń poinformował, że wobec burmistrza Pułtuska rozszerzono zarzuty o przyjęcie oraz żądanie korzyści majątkowej znacznej wartości, a jeden z przedsiębiorców usłyszał także zarzut wręczenia korzyści majątkowej.

 

Wobec trzech osób: burmistrza Pułtuska oraz dwóch przedsiębiorców prokuratura skierowała wnioski o tymczasowy areszt na trzy miesiące. Wobec dwóch pozostałych zatrzymanych zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 40 i 70 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju.

 

Wiceburmistrz Pułtuska i dwaj miejscy urzędnicy zarzuty usłyszeli w środę. Prokuratura zastosowała wobec nich poręczenie majątkowe od 20 do 50 tys. zł. Ponadto mają oni zakaz udziału w postępowaniach przetargowych.

 

CBA sprawdzi oświadczenia majątkowe burmistrza

 

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdzi oświadczenia majątkowe burmistrza i wiceburmistrz Pułtuska (Mazowieckie) oraz innych osób w urzędzie miejskim. Kontrolowane będzie też przestrzeganie zakazu łączenia funkcji w samorządach z aktywnością gospodarczą.

 

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura powiedział w czwartek PAP, że kontrola ma związek z zatrzymaniem burmistrza i siedmiu innych osób. Usłyszały one zarzuty korupcyjne w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku; wobec burmistrza i dwóch biznesmenów z Warszawy i Nasielska są wnioski do sądu o areszt.

 

- Będzie to najpierw analiza przedkontrolna, poprzedzająca same działania kontrolne oświadczeń majątkowych. Oprócz burmistrza sprawdzone zostaną też oświadczenia wiceburmistrz miasta za lata 2014-18 - powiedział Kaczorek. - Sprawdzimy też, czy nie był łamany zakaz łączenia funkcji w samorządzie z aktywnością gospodarczą, wynikający z ustawy o samorządzie - dodał.

 

Zawiadomienie ministra rolnictwa

 

Do zatrzymania przez CBA burmistrza i wiceburmistrza Pułtuska (Mazowieckie) oraz sześciu innych osób w związku ze sprawą korupcyjną dotyczącą przetargów budowlanych doszło w śledztwie z zawiadomienia ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. W sierpniu 2016 r. złożył on zawiadomienie dotyczące możliwej niegospodarności w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie k. Pułtuska w latach 2008-14.

 

Obecny burmistrz Pułtuska był wcześniej dyrektorem tej placówki. Prokuratura wyjaśniła, że ze względu na podmiotowy i przedmiotowy związek spraw, do tego postępowania dołączono inne wątki dot. przetargów na wykonywanie prac remontowych zorganizowanych w Pułtusku w 2015 r., gdy był on już burmistrzem miasta.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie