Jest zażalenie na areszt burmistrza Pułtuska podejrzanego w sprawie korupcyjnej

Polska
Jest zażalenie na areszt burmistrza Pułtuska podejrzanego w sprawie korupcyjnej
cba.gov.pl

Do sądu w Białymstoku wpłynęło zażalenie obrońcy na areszt burmistrza Pułtuska (Mazowieckie), podejrzanego w śledztwie dotyczącym przestępstw korupcyjnych. Zostanie rozpoznane przez sąd okręgowy w przyszłym tygodniu.

O zażaleniu poinformowało w czwartek biuro prasowe Sądu Rejonowego w Białymstoku. Ten sąd zdecydował na początku lutego o uwzględnieniu wniosku prokuratury o trzymiesięczny areszt podejrzanego samorządowca.

 

Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku dotyczy nieprawidłowości przy przetargach na kwotę ok. 4 mln zł, m.in. przy budowie miejskiego żłobka w Pułtusku. W sprawie CBA zatrzymało osiem osób, w tym burmistrza i zastępcę burmistrza miasta, kilku komunalnych urzędników i dwóch mazowieckich przedsiębiorców.

 

Wnioski o areszt

 

Po postawieniu podejrzanym zarzutów, śledczy skierowali do sądu wnioski o areszt wobec burmistrza i przedsiębiorców. Białostocki sąd rejonowy aresztował na trzy miesiące samorządowca.

 

Wobec kolejnego podejrzanego również zdecydował o tymczasowym areszcie, ale z możliwością zmiany tego środka na 100 tys. zł poręczenia majątkowego; wniosku o areszt trzeciej osoby sąd nie uwzględnił, stosując w tym przypadku 50 tys. zł poręczenia majątkowego.

 

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń, śledczy nie będą składać zażaleń na postanowienia sądu wobec tych dwóch osób.

 

Podejrzenia dotyczące niegospodarności

 

Zarzuty w tej sprawie dotyczą m.in. przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne osoby, uczestnictwa w zmowie przetargowej czy przedłożenia nierzetelnych dokumentów w celu uzyskania dotacji.

 

Burmistrz Pułtuska podejrzany jest - jak podawała prokuratura - m.in. o "przyjęcie oraz żądanie korzyści majątkowej znacznej wartości". Szczegółów nie podaje.

 

Do zatrzymania przez CBA burmistrza i wiceburmistrza Pułtuska (po postawieniu zarzutów zastosowano w tym przypadku tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze - red.) oraz sześciu innych osób, w związku ze śledztwem dotyczącym przestępstw korupcyjnych przy przetargach budowlanych, doszło w śledztwie z zawiadomienia ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

 

W sierpniu 2016 r. zawiadomił on o możliwym przestępstwie niegospodarności w latach 2008-14, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie k. Pułtuska. Obecny burmistrz Pułtuska był wcześniej dyrektorem tej placówki.

 

Ze względu na podmiotowy i przedmiotowy związek spraw, do tego postępowania prokuratura dołączyła też wątki dotyczące przetargów na prace remontowe w Pułtusku w 2015 roku, czyli w obecnej kadencji samorządu.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie