Ponad 400 gmin potwierdziło akces do programu Mieszkanie plus. Może powstać 58 tys. lokali

Biznes
Ponad 400 gmin potwierdziło akces do programu Mieszkanie plus. Może powstać 58 tys. lokali
Polsat News

Jak powiedział dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witold Strobel, poprzez bezpośredni kontakt z gminami z terenu całej Polski zbadane zostały "potrzeby mieszkaniowe gmin". - Na dziś mamy potwierdzony akces do programu Mieszkanie plus w 406 gminach, na terenie wszystkich województw - powiedział.

Jak dodał Strobel, "łączna liczba oszacowanych potrzeb mieszkaniowych, tych potwierdzonych, wyniosła 58 tys. jednostek lokalowych".

 

Jak powiedział Strobel, "aby KOWR mógł aktywnie uczestniczyć w programie Mieszkanie plus, jako podmiot, który realizuje konkretne inwestycje mieszkaniowe, potrzebne są zmiany ustawowe". - Takie zmiany ustawowe Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało i 25 maja zostały one skierowane na ścieżkę konsultacji międzyresortowych - przypomniał.

 

- Na dziś możemy realizować inwestycje mieszkaniowe w odniesieniu do najemców mieszkań, wchodzących w skład zasobu własności rolnej Skarbu Państwa - powiedział. - Jeżeli jakiś budynek na terenie wiejskim został kiedyś włączony do zasobu własności rolnej Skarbu Państwa, bo np. był częścią jakiegoś PGR-u, to obecnie, jeżeli jego stan jest zły, to możemy zrealizować na miejsce tego budynku inny budynek i tam przesiedlić lokatorów - podał Strobel.

 

"Niedaleko Wrocławia powstały 94 mieszkania"

 

Strobel przywołał przykłady takich realizacji z woj. dolnośląskiego oraz mazowieckiego. - Niedaleko Wrocławia, w pięciu gminach, powstały 94 mieszkania, a w okolicy Serocka ówczesna ANR udzieliła bezzwrotnej pomocy finansowej na budowę 14 lokali. Realizacja pełnego procesu budowlanego, bez kosztów gruntu, wyniosła 2,5 tys. zł za m kw. - zaznaczył Strobel.

 

Program Mieszkanie plus działa w dwóch obszarach. Obszar społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego.

 

Za komercyjny obszar odpowiada BGK Nieruchomości, który ma w budowie ok. 2 tys. mieszkań, a kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Budowy trwają m.in. w Katowicach, Wałbrzychu, Kępnie, Kępicach i Gdyni. Klucze do pierwszych lokali wręczano już w Jarocinie i Białej Podlaskiej. 

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie