Ponad 100 tys. kobiet zrezygnowało z pracy przez 500+

Biznes
Ponad 100 tys. kobiet zrezygnowało z pracy przez 500+
Polsat News

"Współczynnik aktywności zawodowej kobiet ogółem nie zmienił się znacząco. Jednak, podczas gdy wśród mężczyzn i bezdzietnych kobiet aktywność zawodowa wzrosła w 2016 r., wśród matek - spadła" - czytamy w publikacji przygotowanej przez Instytutu Badań Strukturalnych. Jak dodano, spadek aktywności zawodowej widać najbardziej wśród niewykształconych kobiet z małych miast.

IBS przeanalizował dane Głównego Urzędu Statystycznego z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności 2010-2017 sprawdzając, jak program 500 plus wpłynął na sytuację zawodową kobiet. Efekty badań analitycy przedstawili w publikacji "Program »Rodzina 500« a podaż pracy kobiet w Polsce".

 

"Efekt szczególnie silny wśród rodzin o niskich dochodach"

 

Wynika z niej, że w I połowie 2017 r. ok. 90 tys. kobiet nie pracowało, bo ich rodziny dostawały świadczenia wychowawcze. Najsilniej ten efekt wystąpił w I kw. 2017 r. - zatrudnienia nie podjęło ok. 103 tys. kobiet. Gdyby nie 500 plus, wskaźnik zatrudnienia kobiet z dziećmi byłby - jak wskazuje Iga Magda z IBS - o 2 do 3 punków procentowych wyższy.

 

"Świadczenie 500 plus niesie ze sobą ryzyko ograniczania aktywności zawodowej rodziców, w szczególności matek. W efekcie zwiększenia dochodów pozapracowych rodzin finansowa atrakcyjność i potrzeba zatrudnienia maleją. Efekt ten może być szczególnie silny wśród rodzin o niskich dochodach" - wskazano w raporcie.

 

Z pracy rezygnują m.in. matki dzieci w wieku wczesnoszkolnym

 

Analitycy dopatrzyli się też kilku prawidłowości. Wspomniany efekt silniej występuje w małych miastach liczących od 20 do 100 tys. mieszkańców, a także wśród kobiet z niskim wykształceniem oraz tych, które mają dzieci w wieku 7–12 lat, czyli na początku edukacji szkolnej.

 

Gdy porównano nowe dane z tymi dotyczącymi 2016 r., okazało się, że efekt rezygnacji z pracy zarobkowej zaczął występować nie tylko wśród kobiet znajdujących się w stałych związkach, ale również wśród samotnych matek.

 

Z ubiegłorocznego raportu Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciw Ubóstwu wynika, że wskaźnik braku możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb rodzin wielodzietnych spadł aż o 47 procent, za to wzrósł w przypadku rodzin niepełnych z 16,7 procent do 21,6 procent.

 

polsatnews.pl, dziennik.pl

zdr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie