"Łamią standardy". Grupa Państw Przeciwko Korupcji krytykuje zmiany w polskim sądownictwie

Świat
"Łamią standardy". Grupa Państw Przeciwko Korupcji krytykuje zmiany w polskim sądownictwie
GRECO

Zmiany w polskim sądownictwie - nowe przepisy dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego i sądów powszechnych - "łamią standardy Rady Europy i zagrażają niezależności sądownictwa" - głosi raport Grupy Państw Przeciwko Korupcji (GRECO) przyjęty w piątek w Strasburgu. Ta antykorupcyjna instytucja Rady Europy ocenia, że Polska powinna wycofać się z niektórych zmian lub poprawić ustawy.

W liczącym 59 punktów dokumencie Grupa Państw Przeciwko Korupcji opisuje i analizuje reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości. Wylicza zagrożenia, jakie pojawiły się po zmianach w polskim sądownictwie przeprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

 

Zbyt duży wpływ prezydenta

 

GRECO zauważa, że w Krajowej Radzie Sądownictwa co najmniej połowa członków powinna być wybierana przez sędziów. Obecnie większość z nich wybiera Sejm.


Zastrzeżenia instytucji budzą również zmiany w Sądzie Najwyższym, a przede wszystkim wprowadzenie Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej.

 

Wyrażono też obawę, że prezydent ma zbyt duży wpływ na funkcjonowanie Sądu Najwyższego i zasady postępowań dyscyplinarnych. Zauważono, że część sędziów zostanie zmuszona wcześniej przejść na emerytury, a ustawodawca pozwala na uznaniowy proces ponownego mianowania i to prezydent RP może "de facto" ponownie wyznaczyć niektórych sędziów.

 

Zbyt duży wpływ ministra sprawiedliwości


Negatywnie oceniono też zbyt duży wpływ ministra sprawiedliwości na sądy powszechne - głównie na obsadę stanowisk prezesów sądów i nowe zasady postępowań dyscyplinarnych.

 

Raport przyjęto po spotkaniu Grupy Państw Przeciwko Korupcji, które trwało w Strasburgu od poniedziałku. Instytucja zajęła się zmianami w wymiarze sprawiedliwości w Polsce w latach 2017-2018, w tym poprawkami do ustaw o KRS, Sądzie Najwyższym oraz ustawami o sądach powszechnych z kwietnia i maja 2018 r.

 

"Wzywam do wdrożenia zaleceń; to w interesie Polski" 

 

"Nie można skutecznie walczyć z korupcją bez prawdziwie niezależnego sądownictwa" - podkreślił Marin Mrčela, prezes GRECO.

 

"Wzywam władze Polski do szybkiego wdrożenia zaleceń GRECO. Jest to w interesie Polski i jej obywateli, a także Europy jako całości" - dodał.

 

 

Przyjęty raport dostępny jest w języku angielskim na stronach GRECO.

 

Już w marcu GRECO przedstawiło pierwsze swoje uwagi ws. ustaw reformujących system sądownictwa w Polsce. Również wówczas instytucja ta oceniła,  że zmiany nie są zgodne ze standardami Rady Europy z zakresu walki z korupcją.

 

W 15-stronicowym dokumencie wyjaśniono, że takie stanowisko opracowano w związku z "nadzwyczajnymi okolicznościami" za jakie uznano informacje o "poważnych naruszeniach" standardów antykorupcyjnych w polskich ustawach.

 

polsatnews.pl

 

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie