Rodzice pozywają Polskę za powikłania po szczepieniu dziecka. Chcą milion złotych odszkodowania

Polska
Rodzice pozywają Polskę za powikłania po szczepieniu dziecka. Chcą milion złotych odszkodowania
Polsat News

Milion złotych odszkodowania i dożywotnią rentę w wys. 2 tys. zł miesięcznie chcą dla swojego dziecka rodzice, którzy pozwali Polskę za trwały uszczerbek na jego zdrowiu. Jak twierdzą powikłania miało wywołać szczepienie przeciwko gruźlicy. Pozew został złożony w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Według pełnomocnika rodziny, to pierwszy pozew przeciw Polsce ws. niepożądanych skutków poszczepiennych.

- Rodzice, których dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek szczepień, zamierzają wykazać odpowiedzialność Skarbu Państwa za ten skutek. Są zdania, że skoro państwo wprowadziło obowiązek szczepienia dziecka w pierwszej dobie, a oni się do niego zastosowali, to państwo powinno wziąć na siebie za to odpowiedzialność - powiedział "Rzeczpospolitej" mec. Arkadiusz Tetela, pełnomocnik rodziny.


Lekarze w tym przypadku potwierdzili związek szczepienia z chorobą dziecka.


Mecenas podkreślił, że to pierwszy pozew przeciwko Polsce ws. niepożądanych skutków poszczepiennych. Do tej pory rodzice pozywali firmy farmaceutyczne, przychodnie lub szpitale i lekarzy.

 

"Narusza konwencję o ochronie praw człowieka"


Zdaniem rodziców, winę za chorobę ich dziecka ponosi Główny Inspektor Sanitarny, który w kalendarzu szczepień zalecił obowiązek szczepienia przeciw gruźlicy w pierwszej dobie życia. Chcą oni wykazać, że na tak wczesnym etapie życia nie można ocenić, czy np. odporność dziecka nie jest obniżona, co jest przeciwwskazaniem do szczepień.


Inspiracja dla pozwu był wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 9 lipca 2002 r. wydanym w sprawie Ilaria Salvetti przeciwko Włochom (sprawa 42197/98). Trybunał uznał, że państwo, które stosuje przymus, a nie przewiduje systemu odszkodowawczego, narusza konwencję o ochronie praw człowieka.


Pozew rodziców wspiera Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP.

 

Rzeczpospolita, polsatnews.pl

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie