Daj się zarazić grypą za ponad 12 tys. zł. Lekarze chcą sprawdzić skuteczność szczepionek

Technologie
Daj się zarazić grypą za ponad 12 tys. zł. Lekarze chcą sprawdzić skuteczność szczepionek
Polsat News

Amerykańscy lekarze z Uniwersytetu z St. Louis w Stanach Zjednoczonych oferują nawet 3,5 tys. dolarów (ok. 12,6 tys. zł), pokój w hotelu i wyżywienie w zamian za kontrolowane zarażenie wirusem grypy. Część osób przed wprowadzeniem wirusa do organizmu dostanie szczepionkę, a reszta - placebo. Podczas 12-dniowego uczestnicy badania nie będą mogli opuszczać hotelu.

"Przy tradycyjnym badaniu grypy szczepimy ludzi i patrzymy, jak reaguje ich system immunologiczny. Przy próbach z ludźmi najpierw szczepimy ludzi, a następnie od razu wystawiamy ich na działanie wirusa" - poinformował w komunikacie szef centrum szczepionkowego w Uniwersytecie St. Louis Daniel Hoft.

 

Uniwersytet wydał ok. 350 tys. dolarów, by zmienić 24 pokoje w hotelu w pełni szczelną jednostkę medyczną, z wyznaczonymi strefami do gier i socjalizacji.

 

Prawie 5 mln zachorowań w Polsce

 

Uczestnicy badania będą mieli zapewnione prywatne pokoje, telewizję i internet. Będą pod stałą obserwacją lekarzy. Do badań w regularnych odstępach czasu będzie pobierana od nich krew i badana wydzielina z nosa, by sprawdzić, czy są zainfekowani. Jeżeli zachorują, to zgodnie z umową będą mogli wyjść z hotelu dopiero po dwóch dniach od całkowitego wyleczenia się.

 

Do najczęstszych objawów grypy należą gorączka, kaszel, katar, osłabienie i wymioty.

 

Grypa występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem. Od września 2016 r. do połowy sierpnia 2017 r. w sumie zarejestrowano ponad 4,8 mln zachorowań i podejrzeń, czyli 19 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu 2015/2016. Od września 2017 r. liczony jest kolejny sezon grypowy.

 

polsatnews.pl, New York Post, Fox News

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie