Smerfy obchodzą 60. urodziny. Jubileuszowa wystawa na Expo w Brukseli

Świat

Początkowo smerfy wcale nie były głównymi bohaterami komiksu belgijskiego rysownika Pierre’a Culliforda "Peyo". Niebieskie krasnale jednak szybko zdobyły taką popularność, że z postaci drugoplanowych stały się gwiazdami nowej serii komiksów. Przeżyły swojego twórcę; od 1992 r. ich dalsze losy tworzą kolejni artyści. Z okazji 60. rocznicy powstania bajki w Brukseli zostanie otwarta Wioska Smerfów.

Smerfy to w oryginale, czyli w jęz. francuskim, "Schtroumpfs". Słowo takie wcześniej nie istniało.

 

Sam Peyo, wyjaśniając, dlaczego tak nazwał niebieskie skrzaty, mówił, że przyszło mu to do głowy podczas obiadu, gdy prosił przyjaciela o sól. Usiłując przypomnieć sobie słowo, które wyleciało mu z pamięci, ostatecznie powiedział: "Passe-moi le schtroumpf” ("Podaj mi schtroumpf"). Słowo, które brzmi podobnie do niemieckiego "strumpf" (skarpeta), stało się nazwą małych komiksowych krasnali.

 

Wystawa multimedialna poświęcona smerfom zostanie otwarta w ramach Brussels Expo w stolicy Belgii 9 czerwca.

 

Dzięki temu, że wszystkie budynki i otoczenie wioski zostały powiększone zwiedzający zobaczą ją z perspektywy Smerfetki, Ważniaka, Papy Smerfa, Ciamajdy i ich towarzyszy. Ułatwia to też hologramy i wirtualna rzeczywistość.

 

Organizatorzy zapewniają, że wystawa ma także wartości edukacyjne: ma pokazać, że dla krasnali ważne są takie wartości, jak tolerancja, solidarność, przyjaźń i ochrona środowiska.

 

polsatnews.pl

zab/dro/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie