Wielki powrót Bolka i Lolka. Wskrzesi ich niemieckie wydawnictwo

Kultura
Wielki powrót Bolka i Lolka. Wskrzesi ich niemieckie wydawnictwo
Screen z YouTube

Berlińskie wydawnictwo Eulenspiegel postanowiło reaktywować bohaterów popularnej animacji w wersji książkowej. "Ta kreskówka jest jednym z najpopularniejszych towarów eksportowych polskiej telewizji" - tak o "Bolku i Lolku" piszą niemieckie media. Pierwszy odcinek serii powstał w 1963 r. Ostatnie filmy o przygodach Bolka i Lolka nakręcono w 1986 r.

"W czasie, gdy wiele dróg było zamkniętych, dwaj chłopcy przekraczali wszelkie granice, podróżowali po świecie i nauczali o życiu" - informuje wydawnictwo.

 

Popularny także na Zachodzie

 

W latach 70. dziesięć historii Bolka i Lolka zostało opublikowanych w formie drukowanych komiksów. Decyzją wydawcy, cztery z nich zostaną ponownie wydane: "Orinoko", "W puszczach Kanady", "W pustyni Gobi" i "W stepach Australii".

 

Serial zyskał olbrzymią popularność nie tylko w krajach socjalistycznych, ale i w Republice Federalnej Niemiec. Bajka o Bolku i Lolku jest uważana za największy komercyjny sukces polskiej animacji.

 

Stworzeni na podobiznę synów

 

Ojcem sukcesu kreskówki jest reżyser Wladyslaw Nehrebecki, jeden ze współzałożycieli Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, gdzie powstawał serial. Kreskówkowi Bolek i Lolek zostali stworzeni na podobiznę synów Nehebreckiego - Jana i Romana.

 

W trakcie 23 lat, w Bielsku-Białej powstało ponad 180 odcinków serii o Bolku i Lolku.

 

polsatnews.pl

zdr/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie