We Francji chcą zakazać używania telefonów komórkowych w szkołach

Świat
We Francji chcą zakazać używania telefonów komórkowych w szkołach
Flickr/Intel Free Press

Francuski parlament głosował w czwartek nad projektem ustawy zgłoszonym przez rządzącą partię Republiko Naprzód! (REM) mającym na celu "skuteczny zakaz" telefonów komórkowych w szkołach i na uniwersytetach od jesieni. Rząd uważa zakaz za "sygnał dla społeczeństwa".

Za projektem ustawy w pierwszym czytaniu opowiedziała się większość deputowanych REM i Ruchu Demokratycznego (MoDem), a także posłów ze Związku Demokratów i Niezależnych (UDI) oraz centroprawicowej partii Agir, ale wszystkie pozostałe ugrupowania skrytykowały proponowane prawo jako bezużyteczne, a nawet będące wyrazem hipokryzji.

 

Minister edukacji narodowej Jean-Michel Blanquer nazwał w czwartek zakaz używania komórek w szkołach "detoksem", który ma pomóc w zwalczaniu rozproszenia uwagi podczas lekcji i zastraszania kolegów.

 

Prezydent Emmanuel Macron, którego partia REM dysponuje większością w Zgromadzeniu Narodowym, ma nadzieję na szybkie procedowanie ustawy przez parlament, tak aby zakaz mógł wejść w życie przed nowym rokiem szkolnym i akademickim.

 

90 proc. dzieci ma telefon komórkowy

 

We Francji ponad 90 proc. dzieci w wieku od 12 lat ma telefon komórkowy. Pomysły wprowadzenia zakazu korzystania z komórek w szkołach wywołały debatę w innych krajach, jak Wielka Brytania i Irlandia, czy wziąć przykład z Paryża i wprowadzić podobne zakazy u siebie.

 

- Telefony mobilne stanowią przewagę technologiczną, ale nie mogą monopolizować naszego życia - powiedział minister Blanquer w telewizji LCI. - Nie da się żyć w świecie technologii bez umiejętności czytania, pisania, liczenia i poszanowania innych oraz pracy zespołowej - dodał.

 

Jeden z deputowanych REM, Cedric Roussel, zgłosił poprawkę, aby "rozszerzyć zakaz korzystania z telefonów komórkowych na całą społeczność edukacyjną w szkołach i na uczelniach", tak aby przesłanie dla młodych ludzi było "wzorowe i spójne". Zgodnie z poprawką zarówno nauczyciele, jak i uczniowie byliby pozbawieni telefonów komórkowych na terenie szkoły od przedszkola do szkoły wyższej. Propozycja nie obejmuje jednak liceum.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie