Wracają intensywne burze i ulewy. Ostrzeżenie dla mieszkańców sześciu województw

Polska

Burzowo będzie głównie we wschodniej połowie kraju oraz miejscami na północy, południu i w centrum. Wyładowaniom atmosferycznym będą towarzyszyć intensywne opady deszczu oraz gradu. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla sześciu województw. Gwałtowną pogodę synoptycy przewidują także w weekend.

Synoptycy ostrzegają, że w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań.

 

Silny wiatr i opady gradu

 

Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

 

IMGW ostrzega mieszkańców województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego.

 

Komunikat wydało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

 

Pozamykać okna, zabezpieczyć przedmioty

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

Strażacy przypominają, żeby pozamykać okna, zabezpieczyć przedmioty na balkonie, a także nie parkować samochodów pod drzewami i w pobliżu banerów reklamowych.

 

Gwałtownych burz należy spodziewać się także podczas najbliższego weekendu, tym razem na przeważającym obszarze Polski.

 

Zobacz prognozę pogody na najbliższe dni.

 

 

Twoja Pogoda, polsatnews.pl, Zdj.: maxpixel.net/public domain

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie