MSWiA przyznało dodatkowe pieniądze dla województw poszkodowanych przez nawałnice

Polska
MSWiA przyznało dodatkowe pieniądze dla województw poszkodowanych przez nawałnice
Polsat News

MSWiA przyznało kolejne pieniądze dla województw poszkodowanych na początku października przez orkan "Ksawery". Na wypłaty zasiłków w Wielkopolsce przyznano dodatkowe 338 tys. zł., w Lubuskiem - 148,5 tys. zł. Orkan, który przeszedł nad Polską w dniach 5-6 października, spowodował duże zniszczenia m.in. budynków.

Jak przypomniało MSWiA zasiłki dla poszkodowanych wówczas osób są wypłacane "na tych samych zasadach, jak w przypadku osób, które ucierpiały w wyniku sierpniowych nawałnic".

 

Pieniądze na zasiłki i odbudowę

 

W pierwszej kolejności do poszkodowanych trafia pomoc finansowa do 6 tys. zł. Na remont lub odbudowę zniszczonego budynku mieszkalnego przysługuje zasiłek do 200 tys. zł, natomiast na budynek gospodarczy do 100 tys. zł.

 

Czwartkowa decyzja szefa resortu SWiA Mariusza Błaszczaka, o zwiększeniu środków dla poszkodowanych, jest już kolejną w ostatnich dniach. We wtorek MSWiA podjęło decyzję o przekazaniu ponad 875 tys. zł na wypłatę zasiłków dla poszkodowanych z Wielkopolski.

 

Szef resortu zdecydował także o przekazaniu ponad 1 mln zł dla poszkodowanych z woj. warmińsko-mazurskiego. Pieniądze te mają pozwolić na usuwanie zniszczeń w infrastrukturze przeciwpowodziowej, które powstały w związku z intensywnymi opadami deszczu w drugiej połowie września br. w rejonie Żuław Elbląskich.

 

Dodatkowe 55 tys. zł w ostatnim czasie przyznano także gminie Dziadowa Kłoda, gdzie w sierpniu silny wiatr zniszczył dach gimnazjum, a intensywny deszcz zalał pomieszczenia i uszkodził instalację elektryczną.

 

Okło 120 mln zł dla poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach

 

Jak informowało MSWiA, do tej pory rząd przekazał poszkodowanym w wyniku sierpniowych nawałnic ok. 120 mln zł. Ok. 4 mln zł. trafiło do tych, którzy ucierpieli w październikowych wichurach.

 

W wyniku październikowego orkanu "Ksawery" zginęły dwie osoby, a 39 odniosło obrażenia. Funkcjonariusze PSP i strażacy-ochotnicy interweniowali ponad 11 tys. razy. W akcję na terenie całego kraju zaangażowało się niemal 42 tys. strażaków.

 

W czasie sierpniowych nawałnic zginęło 6 osób, w tym 2 harcerki z obozu w Suszku. Poszkodowane zostały 62 osoby, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. W akcji ratunkowej i pomocowej brało udział 149 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP i 1534 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

Pod koniec października przeszedł z kolei nad Polską orkan Grzegorz. Usuwając jego skutki strażacy interweniowali ponad 10 tys. razy, w akcji uczestniczyło 50 tys. strażaków PSP i OSP. Dwie osoby zginęły, kilkanaście zostało rannych.

 

PAP

 

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie