MRiRW: ok. 8,5 tys. gospodarstw i 72 tys. ha upraw zniszczonych przez nawałnice

Polska
MRiRW: ok. 8,5 tys. gospodarstw i 72 tys. ha upraw zniszczonych przez nawałnice
Polsat News

Sierpniowe nawałnice zniszczyły ok. 8,5 tys. gospodarstw i 72 tys. ha upraw - wynika z szacunków resortu rolnictwa, które w piątek przedstawił na konferencji prasowej w Gdańsku wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Zarudzki.

Dodał, że poszkodowani będą mogli skorzystać ze środków na odtworzenie produkcji rolnej - 200 mln euro, i programu krajowego, który czeka na akceptację KE.

 

Według przekazanych przez niego danych nawałnica spowodowała różnej wielkości straty na około 72 tys. ha upraw rolnych i w około 8,5 tys. gospodarstwach. - Wielkość strat właśnie jest szacowana - powiedział Zarudzki. Dodał, że w woj. pomorskim zniszczenia dotyczą około 2 tys. gospodarstw, w woj. wielkopolskie - nieco ponad 2,1 tys., w woj. dolnośląskim - 1,3 tys., a w kujawsko-pomorskim - około 2 tys.

 

Wdrażany pakiet dedykowany poszkodowanym rolnikom

 

Jak poinformował Zarudzki, resort przygotował pakiet rolny dedykowany rolnikom poszkodowanym w czasie nawałnicy. Zarudzki zaznaczył, że pakiet ten "już właściwie jest wdrażany".

 

Wiceminister wyjaśnił, że rolnicy otrzymają wsparcie finansowe m.in. z dwóch źródeł - środków unijnych i pieniędzy z budżetu państwa. Zarudzki przypomniał, że 22 sierpnia ministerstwo wydało pierwsze rozporządzenie dotyczące uruchomienia środków wsparcia na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

Wyjaśnił, że wspomniane środki unijne będą mogły być wykorzystane na "maszyny rolnicze, sady, plantacje wieloletnie, infrastrukturę techniczną, zwierzęta gospodarskie". - Pieniądze unijne mają swoje procedury, ale chcemy tu zrobić maksymalne uproszczenia - powiedział Zarudzki, przypominając, że podstawą do ubieganie się o te oraz inne świadczenia pomocowe będą protokoły komisji oceniających straty.

 

Do 300 tys. zł na gospodarstwo

 

Zarudzki wyjaśnił, że w ramach środków unijnych można będzie uzyskać "do 300 tys. na gospodarstwo". - Pierwszy możliwy termin do składania wniosków to połowa września - powiedział wiceminister, dodając, że kolejne nabory wniosków będą miały miejsce co dwa tygodnie. - Czyli od połowy września do końca września jeden nabór, zamykamy nabór i ogłaszamy kolejny. Wtedy można szybko oceniać, podpisywać umowy i wypłacać środki - powiedział wiceminister.

 

- Środków mamy wystarczającą ilość. (...) W ramach inwestycji na odtworzenie produkcji rolnej, łącznie mamy 200 mln euro - powiedział Zarudzki. Dodał, że "ze spokojem możemy powiedzieć, że każdy dobrze złożony wniosek, umotywowany i spełniający kryteria" ma szansę na pozytywne rozpatrzenie.

 

Jak mówił, kluczowe dla sprawności wypłaty tych środków będą szybkość i dokładność prac komisji szacujących straty oraz właściwe wypełnianie wniosków.

 

Drugi program dla producentów rolnych

 

Zarudzki przypomniał, że przygotowano też drugi program pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli na skutek nawałnicy szkodę w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji. - To jest program krajowy, który musi być zatwierdzony przez Komisję (Europejską - red.) ze względu na środki publiczne i też pewne procedury, które istnieją - powiedział wiceminister przypominając, że także w tym programie podstawą jest wyszacowanie strat przez komisje oceniające szkody.

 

Wiceminister poinformował, że w ramach programu krajowego w planach jest wypłata 1 tys. zł na hektar "dla zniszczonych upraw rolnych" oraz 2 tys. zł na hektar dla prywatnych posiadaczy lasów. - I trzecia rzecz - na budynki gospodarskie, gdzie jest produkcja zwierzęca - powiedział Zarudzki, dodając, że wysokość tej pomocy będzie ustalana "w zależności od wielkości strat".

 

Wiceminister powiedział, że oba wspomniane programy - finansowany ze źródeł unijnych i krajowych "wzajemnie się uzupełniają".

 

Zarudzki poinformował też, że "dzięki staraniom ministra rolnictwa, komisarz Phil Hogan (komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi w Komisji Europejskiej) wraził zgodę, aby rolnikom wypłacać w tym roku, za kampanię w 2017 roku, zaliczki". Dodał, że od 16 października do 30 listopada rolnicy będą mogli otrzymać 70 proc. rocznej płatności.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie