"Ściana zachodnia": PiS przegrywa z koalicją PO i Nowoczesnej. Sondaż przed wyborami samorządowymi

Polska
"Ściana zachodnia": PiS przegrywa z koalicją PO i Nowoczesnej. Sondaż przed wyborami samorządowymi
Wikimedia.org/Lukasz2

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" przez IBRiS wynika, że PiS, jeżeli chodzi o tzw. ścianę zachodnią, może liczyć na zwycięstwo tylko w Wielkopolsce. W pozostałych przebadanych trzech województwach, PiS słabnie i przegrywa z koalicją PO i Nowoczesnej. Spada również poparcie dla ugrupowania Kukiz’15, a rośnie dla SLD.

Z badania preferencji przedwyborczych przeprowadzonym przez IBRiS w czterech województwach wynika, że w wyborach do sejmików wojewódzkich tylko w jednym partia Jarosława Kaczyńskiego pokonałaby polityków kolacji Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

 

W Wielkopolsce PiS może liczyć na poparcie 34,6 proc. obywateli. Koalicja Obywatelska uzyskałaby, jak wynika z  badania, 28,8 proc. głosów.

 

Koalicja prześcignęła PiS w trzech województwach


W pozostałych województwach koalicja prześcignęła PiS. W woj. dolnośląskim na wspólne listy PO i Nowoczesnej zagłosowałoby 31,3 proc. (w ostatnim badaniu na PO głosować zamierzało 24,5 proc. wyborców). Choć PiS również poprawiło swój wynik w tym województwie - wzrost poparcia do 27 proc. z 18 proc. - to jednak wciąż przegrywa. 


Partia rządząca przegrywa również w województwach zachodniopomorskim i lubuskim. W tym drugim PiS ma obecnie poparcie wynoszące 21,1 proc., co oznacza spadek o ponad 2,5 pkt procentowego (z 23,7 proc.), a w woj. zachodniopomorskim spadek poparcia dla PiS jest jeszcze większy: z 28,3 proc. na 25,2 proc.

 

Koalicja Obywatelska w województwie zachodniopomorskim mogłaby liczyć na 25,9 proc. poparcia, a w lubuskim 25,8 proc.


Marcin Duma z IBRiS oceniając wyniki dla "Rzeczpospolitej" zwrócił uwagę, że "najważniejszy będzie podział mandatów, bo on decyduje o władzy w regionach". - System D'Hondta premiuje koalicje, nawet jeśli wspólne wyniki PO i Nowoczesnej są prostą suma wyników obydwu ugrupowań - przypomniał Duma.

 

Słabnie Kukiz'15, umacnia się SLD

 

Z badań wynika, że z pozostałych partii, które idą do wyborów osobno, poważny problem może mieć Kukiz’15, którego poparcie maleje niemal we wszystkich badanych województwach (najmocniej w Wielkopolsce – z 6,5 proc. do 3,3 proc.), a poprawiło swój wynik w woj. dolnośląskim, ale nieznacznie, nadal mając przy tym dość niewielkie poparcie (wzrost z 3 proc. do 3,3 proc.).

 

Silną tendencję wzrostową notuje natomiast SLD. W woj. wielkopolskim poparcie dla lewicowej partii wzrosło niemal dwukrotnie (z 7,3 proc. do 13 proc.).


Badanie metoda CATI przeprowadzono 12–13 maja tego roku.

 

Rzeczpospolita

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze