Joanna Schmidt: poważnie rozważam start w wyborach na prezydenta Poznania

Polska
Joanna Schmidt: poważnie rozważam start w wyborach na prezydenta Poznania
Polsat News

Poważnie rozważam swój start w wyborach na prezydenta Poznania - zadeklarowała w poniedziałek na konferencji prasowej b. posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt. Jak dodała, ostateczną decyzję w tej kwestii ma ogłosić za trzy tygodnie.

Poznańska posłanka Joanna Schmidt opuściła Nowoczesną w ub. środę. W poniedziałek na konferencji prasowej w Poznaniu podkreśliła, że nadal chce i będzie pracować w Sejmie jako posłanka niezależna. Jak mówiła, od czasu odejścia z partii otrzymała bardzo dużo słów wsparcia, ale także bardzo wiele słów zachęty i poparcia, aby kandydować na prezydenta Poznania. - Decyzję o kandydowaniu na prezydenta Poznania biorę bardzo poważnie pod uwagę - podkreśliła.

 

W weekend rozpoczęłam spotkania

 

- Rozpoczęłam już w weekend spotkania i w najbliższych tygodniach podejmę takie działania z różnymi środowiskami i osobami, które deklarują wsparcie. Chciałabym ocenić skalę poparcia, szanse na sukces, aczkolwiek na to są właśnie potrzebne 3-4 tygodnie. Formalnie kampania rozpocznie się na przełomie lipca i sierpnia, więc nie ma jeszcze pośpiechu. Chcę, żeby to była decyzja przemyślana - mówiła. Dodała, że jeśli zdecyduje się kandydować, to stworzy komitet w wyborach do rady miasta.

 

Schmidt wskazała, już wcześniej była namawiana do startu w wyborach samorządowych. Jak mówiła, "bardzo mocno mi koledzy kibicowali, szczególnie posłowie. Uważali, że też jestem naturalnym kandydatem Nowoczesnej, kiedy jeszcze byłam w partii, bo ze wszystkich potencjalnych kandydatów Nowoczesnej w całej Polsce miałam największy wynik poparcia. Wtedy z różnych powodów, tych właśnie rozmów koalicyjnych - taki scenariusz został wykluczony. Teraz to poparcie słyszę od osób z poza Nowoczesnej" - mówiła.

 

Posłanka pytana, czy jej zdaniem poparcie koalicji wyborczej PO-Nowoczesna dla kandydatury obecnego prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka (PO) było błędem, odpowiedziała: "takie miasta jak Poznań, Wrocław, Gdańsk - uważam, że gdzie, jak gdzie, ale Nowoczesna tam na pewno powinna walczyć ze swoim kandydatem, mogłaby walczyć".

 

"Aby Poznań nie wpadł w sidła PiS-u"

 

Schmidt podkreśliła jednak, że "w najbliższych wyborach najważniejszy jest Poznań i mieszkańcy Poznania". - To nie są wybory partyjne, stąd z wielką rozwagą będę chciała podjąć tę decyzję, aby przede wszystkim spełniony był ten najważniejszy priorytet - z mojego punku widzenia, aby Poznań nie wpadł w sidła Prawa i Sprawiedliwości - podkreśliła.

 

Zaznaczyła, że jej start w wyborach w Poznaniu nie wyklucza poparcia kandydatów koalicji PO-Nowoczesna w innych miastach.

 

Ostateczną decyzję o kandydowaniu w wyborach samorządowych Schmidt ma podjąć za ok. trzy tygodnie. Dotychczas swój start w wyborach na prezydenta Poznania ogłosili: popierany przez Zjednoczoną Prawicę wydawca Tadeusz Zysk oraz kandydat PO i Nowoczesnej - obecny prezydent miasta Jacek Jaśkowiak (PO). Jako kandydatka Społecznej Koalicji Prawo do Miasta w wyborach wystartuje też Dorota Bonk-Hammermeister oraz - z Komitetu Wyborczego Wyborców Jarosława Pucka "Dobro Miasta", prawnik Jarosław Pucek.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie