CBOS: 74 proc. Polaków deklaruje wzięcie udziału w wyborach samorządowych

Polska
CBOS: 74 proc. Polaków deklaruje wzięcie udziału w wyborach samorządowych
Polsat News

Łącznie 69 proc. Polaków interesuje się jesiennymi wyborami samorządowymi; 74 proc. deklaruje udział w nich - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Wyborami tymi nie interesuje się 30 proc. Polaków, a 12 proc. nie zamierza w nich uczestniczyć.

Spośród 69 proc. ankietowanych, którzy oświadczyli, że interesują się zbliżającymi się wyborami samorządowymi, bardzo zainteresowanymi nimi jest 25 proc., a 44 proc. raczej się nimi interesuje. Spośród niezainteresowanych, 10 proc. wyborami samorządowymi nie interesuje się zupełnie, a 20 proc. raczej. 1 proc. badanych nie wyraził zdania.

 

"Cieszą się dużym zainteresowaniem"

 

"W porównaniu ze wskazaniami respondentów z poprzednich lat można stwierdzić, że jesienne wybory już teraz, na wiele miesięcy przed dniem głosowania, cieszą się dużym zainteresowaniem" - wskazuje CBOS. Jak dodaje, odsetek ankietowanych, którzy twierdzą, że interesują się nadchodzącymi wyborami, okazuje się zbliżony do tego z październiku 2014 roku, a więc na końcowym etapie kampanii poprzedzającej ostatnie wybory władz lokalnych.

 

Wybory samorządowe - podaje CBOS - w największym stopniu absorbują uwagę respondentów najlepiej wykształconych i zainteresowanych polityką. Wśród osób deklarujących bardzo duże i duże zainteresowanie polityką zainteresowanie wyborami samorządowymi deklaruje aż 91 proc. osób; wśród tych, których zainteresowanie polityką jest niewielkie - 54 proc., a wśród tych, którzy w ogóle polityką się nie interesują, zainteresowanie wyborami samorządowymi zadeklarowało 40 proc.

 

Częściej też interesują się wyborami samorządowymi osoby mające sprecyzowane poglądy polityczne i sympatie partyjne. 85 proc. zdeklarowanych zwolenników ugrupowań politycznych jest zainteresowanych wyborami. Wśród niegłosujących ten odsetek wynosi tylko 38 proc.

 

59 proc. "na pewno weźmie udział"

 

Jak wskazuje CBOS, deklaracje zainteresowania wyborami władz lokalnych w niewielkim stopniu różnicuje natomiast wielkość zamieszkiwanej przez badanych miejscowości: waha się ono od 67 proc. (wieś) do 72 proc. (miasta od 20 tys. do 500 tys. mieszkańców).

 

Spośród 74 proc. deklarujących udział w wyborach samorządowych, 59 proc. stwierdziło, że weźmie w nich udział na pewno, a 15 proc. - że raczej będzie w nich uczestniczyć. Deklarację o tym, że na pewno nie weźmie udziału w wyborach złożyło 8 proc. respondentów, 4 proc. zadeklarowało umiarkowaną niechęć, a 14 proc. ankietowanych nie podjęło jeszcze decyzji.

 

W wyborach władz lokalnych w największym stopniu chcieliby uczestniczyć mieszkańcy największych aglomeracji powyżej 500 tys. mieszkańców. Wśród mieszkańców takich miast 80 proc. deklaruje chęć wzięcia udziału w wyborach. Wśród mieszkańców mniejszych miejscowości odsetek nieznacznie spada. Wynosi on 77 proc. w przypadku miast, w których mieszka od 20 tys. do 99 999 oraz od 100 tys. do 499 999 mieszkańców, 71 proc. w przypadku miast do 19 999 mieszkańców, a 72 proc. w przypadku wsi.

 

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (335) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-12 kwietnia 2018 roku na liczącej 1140 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.

 

PAP

bas/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie