Sędziowie zebrali się na korytarzu. Mianowana przez Z. Ziobrę prezes ponownie odwołała zgromadzenie

Polska
Sędziowie zebrali się na korytarzu. Mianowana przez Z. Ziobrę prezes ponownie odwołała zgromadzenie
Polsat News

"Wyrażamy głębokie oburzenie wobec bezpodstawnego odwoływania Zgromadzeń Przedstawicieli Sędziów Okręgu Krakowskiego, które miały się odbyć w dniach 17 kwietnia 2018 r., oraz 16 maja 2018 r." - napisali w oświadczeniu sędziowie, którzy w środę spotkali się na korytarzu sądu. Zgromadzenia odwołała dzień wcześniej prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka.

W środę sędziowie mieli spotkać się na zgromadzeniu, ale mianowana przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę prezes SO w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka dzień wcześniej je odwołała. Podobnie jak kolejne zgromadzenie zaplanowane na 17 kwietnia.


Podczas zaplanowanych wcześniej spotkań sędziowie mieli m.in. przyjąć uchwały, zawierające krytyczną ocenę działań prezes Pawełczyk-Woickiej.

"Przejaw złej organizacji pracy"

 

Sędziowie spotkali się więc na korytarzu sądu przed salą, w której odbywają się zgromadzenia.

 
Wydali też oświadczenie, w którym zwrócili uwagę, że "udział w Zgromadzeniu wymaga, zwłaszcza od sędziów sądów spoza Krakowa, skrócenia godzin rozpoznania spraw na sesjach".


Jak podkreślili, "odwoływanie Zgromadzeń w przeddzień ich terminów i bez istotnych powodów stanowi nie tylko przejaw złej organizacji pracy, braku umiejętności zarządzania sądem i lekceważenia sędziów oraz organów samorządu sędziowskiego, ale prowadzi także do obstrukcji toczących się postępowań".

 

 


"Wzywamy do zwołania zgromadzenia wcześniej"


Sędziowie oświadczyli też, że "mimo wskazanych decyzji Pani Prezes, jak i zapowiadanych przez nowo powołaną Krajową Radę Sądownictwa działań, nie zrezygnują z wyrażenia swojego stanowiska zarówno, co do sposobu sprawowania przez nią funkcji jak i w innych sprawach istotnych dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów".


"Wzywamy Panią Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie do zwołania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Krakowskiego w terminie wcześniejszym, niż wyznaczony obecnie 22 czerwca 2018 r." - podkreślili sędziowie na końcu.

 

polsatnews.pl

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie