Zarząd "Iustitii" chce wykluczyć kandydatów do KRS. Za "udział w niekonstytucyjnej procedurze"

Polska
Zarząd "Iustitii" chce wykluczyć kandydatów do KRS. Za "udział w niekonstytucyjnej procedurze"
Polsat News

Zarząd Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" złożył wniosek o wykluczenie z członkostwa siedmiu sędziów, którzy kandydują do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. "Udział sędziów w niekonstytucyjnej procedurze powoływania członków KRS, świadczy o braku poszanowania wartości i celów statutowych Stowarzyszenia" - czytamy w komunikacie "Iustitii".

W zeszłym tygodniu Centrum Informacyjne Sejmu podało pełną listę 18 kandydatów do KRS. Są to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Zbigniew Stanisław Łupina, Leszek Mazur, Maciej Andrzej Mitera, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Robert Pelewicz, Rafał Puchalski, Paweł Kazimierz Styrna, Mariusz Witkowski oraz Mariusz Lewiński.

 

Po upublicznieniu wszystkich nazwisk kandydatów, marszałek Sejmu zwrócił się do klubów parlamentarnych o wskazanie wybranych kandydatów. Wskazały ich tylko kluby PiS i Kukiz'15. Pozostałe frakcje parlamentarne nie skorzystały z tego prawa

 

"Zasadniczą rolę odgrywa umacnianie niezależności sądów"

 

W czwartek zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" złożył wniosek o wykluczenie z członkostwa w Stowarzyszeniu sędziów, którzy kandydują do KRS.

 

"Zarząd stwierdza, że każdy członek Stowarzyszenia winien powstrzymać się od działań sprzecznych z celami Stowarzyszenia, przestrzegać statutu i uchwał władz Stowarzyszenia" - brzmi opublikowany w piątek komunikat "Iustitii".

 

Stowarzyszenie Sędziów Polskich wskazało, że zarówno podczas ubiegłorocznego, jak i tegorocznego gólnokrajowego zjazdu delegatów, członkowie "Iustitii" zwracali uwagę na to, że "udział sędziów w niekonstytucyjnej procedurze powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa świadczy o braku poszanowania wartości i celów statutowych Stowarzyszenia, wśród których zasadniczą rolę odgrywa umacnianie niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

 

Dwóch sędziów z Warszawy

 

"Zebranie Delegatów apelowało również o rezygnację - w razie udziału w procedurze wyborczej do KRS - z członkostwa w Stowarzyszeniu" - brzmi komunikat.

 

Wnioski o wykluczenie z "Iustitii" dotyczą sędziów:

 

1. sędziego Dariusza Drajewicza - z oddziału w Warszawie,
2. sędziego Marka Jaskulskiego - z oddziału w Poznaniu,
3. sędzi Joanny Kołodziej-Michałowicz - z oddziału w Słupsku,
4. sędziego Jędrzeja Kondka - z oddziału w Warszawie,
5. sędziego Macieja Nawackiego - z oddziału w Olsztynie,
6. sędziego Roberta Pelewicza - z oddziału w Tarnobrzegu,
7. sędziego Rafała Puchalskiego - z oddziału w Przemyślu.

 

"Popieranie takich przepisów jest sprzeczne z celami Stowarzyszenia"

 

To nie pierwszy raz, gdy "Iustitia" chce usunąć ze Stowarzyszenia sędziów, którzy wspierają wprowadzane reformy wymiaru sprawiedliwości.

 

10 lutego Stowarzyszenie Sędziów ostatecznie usunęło ze swoich szeregów wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. - W dyskusji wskazano na wspieranie przez wiceministra Piebiaka działań prowadzących do uchwalenia zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Popieranie takich przepisów jest sprzeczne z podstawowymi celami stowarzyszenia - mówił wówczas rzecznik "Iustitii" sędzia Bartłomiej Przymusiński. 

 

Sejm ma wybierać członków KRS większością 3/5 głosów

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS są grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tysięcy obywateli. Kandydaci są wskazywani spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych.

 

Sejm ma wybierać członków KRS co do zasady większością trzech piątych głosów, głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tą samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

 

W styczniu Krajowa Rada Sądownictwa zaapelowała do sędziów, by nie zgadzali się kandydować w wyborach nowych członków KRS. Według Rady, żaden sędzia nie powinien wziąć udziału w tych wyborach, aby "dochować wierności ślubowaniu sędziowskiemu.

 

polsatnews.pl

zdr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie