"Szkolna koleżanka Ziobry", "brat prezesa sądu". Kandydaci PiS do KRS

Polska
"Szkolna koleżanka Ziobry", "brat prezesa sądu". Kandydaci PiS do KRS
Polsat News

Klub PiS wskazał dziewięciu kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej opisała na Twitterze powiązania tych sędziów z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Wśród nich znaleźli się m.in. "szkolna koleżanka" ministra i kandydatka "chwaląca upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości". Listę dziewięciu nazwisk Gasiuk-Pihowicz oznaczyła hasztagiem #ListaWstydu.

W ubiegłym tygodniu Centrum Informacyjne Sejmu podało pełną listę 18 kandydatów do KRS. Są to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Zbigniew Stanisław Łupina, Leszek Mazur, Maciej Andrzej Mitera, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Robert Pelewicz, Rafał Puchalski, Paweł Kazimierz Styrna, Mariusz Witkowski oraz Mariusz Lewiński.

 

Po upublicznieniu wszystkich nazwisk, marszałek Sejmu zwrócił się do klubów parlamentarnych o wskazanie wybranych kandydatów. Termin upływa w czwartek o północy.

 

Swoich kandydatów wskazało PiS. Jak poinformowała Beata Mazurek są to: Drajewicz, Dudzicz, Kurcyusz-Furmanik, Łąpińska, Mazur, Nawacki, Pawelczyk-Woicka, Puchalski i Styrna.    

 

"Sylwetki i historia tych kandydatów potwierdzają to, że to lista wstydu polskiego wymiaru sprawiedliwości. Tworzy się po prostu Krajową Radę Ziobrownictwa" - napisała Gasiuk-Pihowicz na Twitterze.

 

 

Posłanka Nowoczesnej zebrała informacje i doniesienia medialne o wszystkich dziewięciu kandydatach klubu PiS i przedstawiła ich powiązania z ministrem Ziobrą.

 

Nominaci Ziobry

 

"Dariusz Drajewicz - nominat Ziobry na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, wcześniej 20 razy bezskutecznie starał się o awans do sądu wyższej instancji" - napisała.

 

 

"Nominat Ziobry na prezesa Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim" - napisała o Jarosławie Dudziczu. Jak dodała, opinię o jego pracy sporządziła prezes sądu apelacyjnego powołana wcześniej przez ministra Ziobrę.

 

 

Gasiuk-Pihowicz napisała, że Teresa Kurcyusz-Furmanik cztery razy starała się bezskutecznie o awans do Naczelnego Sądu Administracyjnego. "Występowała w Telewizji  Republika chwaląc upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości przez PiS" - dodała posłanka Nowoczesnej.

 

 

"Ponad 20 lat nie była w stanie awansować do sądu wyższej instancji, jej pełnomocniczką jest córka Mieczysława Potejki, sędziego powołanego przez Ziobrę na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie" - napisała Gasiuk-Pihowicz o Ewie Łąpińskiej.

 

 

Kolejny kandydat PiS do KRS to Rafał Puchalski, który w lutym został powołany przez Zbigniewa Ziobrę na prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie. "Wcześniej przez 2 lata pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości" - dodała Gasiuk-Pihowicz.

 

 

"Dagmara Pawełczyk-Woicka - nominatka i szkolna koleżanka Ziobry na prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, w Ministerstwie Sprawiedliwości pracowała nad niekonstytucyjnymi ustawami o KRS i sądach powszechnych" - napisała posłanka Nowoczesnej.

 

 

Kolejny "kandydat wskazany do upolitycznionej KRS" - jak pisze Gasiuk-Pihowicz - to Maciej Nawacki. "Nominat Ziobry na prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie. Są wątpliwości, czy ma wymagane ustawą poparcie. Marszałek nie chce ich rozwiać, ignorując nasz wniosek o dostęp do informacji publicznej" - napisała posłanka Nowoczesnej.

 

 

"W lutym 2018 powołany przez Ziobrę na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie" - napisała o Pawle Styrnie. "5 razy nie mógł awansować do sądu wyższej instancji, m. in. z powodu dużej ilości uchylanych wyroków" - dodała.

 

 

"Leszek Mazur - brat Witolda Mazura, prezesa powołanego przez Ziobrę prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Brat zbierał dla niego podpisy poparcia wśród swoich podwładnych" - napisała Gasiuk-Pihowicz.

 

 

Mapa powiązań

 

W ubiegłym tygodniu analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju Patryk Wachowiec opracował interaktywną mapę przedstawiającą powiązania Ziobry z kandydatami do nowej KRS

 

W weryfikacji informacji o kandydatach i innych osobach zaangażowanych w proces wyboru nowej KRS pomagało Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

 

 

Gasiuk-Pihowicz poinformowała także, że klub Nowoczesnej odmawia wskazania kandydatów na członków KRS.  

 

"Nie mamy kopii"

 

W środę Gasiuk-Pihowicz i Borys Budka (PO) interweniowali w Ministerstwie Sprawiedliwości, chcąc zapoznać się z listami poparcia kandydatów do KRS. Wiceszef resortu Michał Woś wyjaśnił, że w resorcie nie ma kopii list poparcia, bo minister sprawiedliwości "nie jest dysponentem tych materiałów", a jest nim marszałek Sejmu.

 

Gasiuk-Pihowicz oświadczyła, że "PiS i minister Ziobro zapowiadali w pełni transparentną, bliższą ludziom procedurę naboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, tymczasem mamy procedurę absolutnie nietransparentną, wszystkie te deklaracje okazały się kłamstwem, PiS oszukał obywateli".

 

polsatnews.pl

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie