Gen. Kraszewski bliski współpracownik prezydenta, ma odzyskać dostęp do informacji niejawnych

Polska
Gen. Kraszewski bliski współpracownik prezydenta, ma odzyskać dostęp do informacji niejawnych
Polsat News

Decyzja o przywróceniu gen. Jarosławowi Kraszewskiemu certyfikatów jest gotowa, czeka na podpis koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego - poinformowało RMF FM. Podległa MON Służba Kontrwywiadu Wojskowego odebrała szefowi departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, dostęp do informacji niejawnych po wszczęciu wobec niego postępowania sprawdzającego.

W czerwcu ubiegłego roku podległa MON Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła wobec generała postępowanie sprawdzające. Oznaczało to czasowe odebranie mu dostępu do informacji niejawnych. W grudniu SKW cofnęła mu dostęp do tych informacji; generał odwołał się do premiera od tej decyzji.

 

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało wtedy, że "w uzasadnieniu decyzji nie zostały przedstawione jakiekolwiek powody odebrania dostępu do informacji niejawnych. Podczas postępowania SKW nie przedstawiła gen. J. Kraszewskiemu żadnych zarzutów, a także faktów ani dowodów, do których mógłby się odnieść".

 


W listopadzie ówczesny szef MON Antoni Macierewicz mówił, że przyczyną wszczęcia postępowania sprawdzającego wobec Kraszewskiego "jest pojawienie się nowych informacji, wskazujących na to, że może on nie być władny dotrzymać tych kryteriów, które są wymagane przez tajemnicę państwową".

 

"Zakwestionował propozycje Macierewicza ws. nominacji generalskich"


- Urzędnicy, którzy są odpowiedzialni za rozpatrzenie tego odwołania pracują nad materiałami, które przesłało SKW. Każda informacja jest rzetelnie analizowana, badana. W odpowiednim czasie zostaną podjęte stosowne decyzje. Na razie proces analizy dokumentów nie został zakończony, ale zakładam, że decyzja w tej sprawie to kwestia najbliższych kilku tygodni – powiedział pod koniec stycznia Kamiński.


Sam Kraszewski pytany o przyczynę wszczęcia postępowania mówił że nie wie, jakie zastrzeżenia ma wobec niego SKW; zapewniał, że jego kontakty z oficerami państw UE, NATO i Partnerstwa dla Pokoju, ściśle wiązały się z jego obowiązkami na kolejnych stanowiskach służbowych.


Według mediów powodem działań SKW było to, że Kraszewski zakwestionował propozycje nominacji generalskich przedstawione przez byłego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

 

RMF FM, PAP, p0olsatnews.pl

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie