"Nie mam wątpliwości co do trafności decyzji SKW, ale nie znam szczegółów". Macierewicz ws. gen. Kraszewskiego

Polska
"Nie mam wątpliwości co do trafności decyzji SKW, ale nie znam szczegółów". Macierewicz ws. gen. Kraszewskiego
Polsat News/zdj.archiwalne

- Nie mam wątpliwości, co do trafności decyzji Służby Kontrwywiadu Wojskowego w sprawie gen. bryg. Jarosława Kraszewskiego, choć oczywiście nie znam szczegółów − powiedział szef MON Antoni Macierewicz, pytany o komentarz dotyczący odwołania się oficera od decyzji SKW.

Minister podkreślił przy tym, że odwołanie się gen. Kraszewskiego − dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego − od decyzji SKW jest jego "absolutnym prawem".

 

Ale, jak zastrzegł, nie ma on "wątpliwości, co do trafności rozstrzygnięć Służby Kontrwywiadu Wojskowego".

 

Cofnięcie dostępu do informacji niejawnych

 

- Służba Kontrwywiadu Wojskowego działa w imieniu państwa polskiego i tak długo, jak długo ważne jest jej rozstrzygnięcie, czyli dopóki nie zostanie ono skutecznie zakwestionowane, tak długo oznacza ono stanowisko państwa polskiego. Z tego co wiem, zostało ono opatrzone jawnym uzasadnieniem − powiedział Macierewicz.

 

Od decyzji SKW o cofnięciu dostępu do informacji niejawnych gen. Kraszewski odwołał się do premiera we wtorek.

 

W piątek gen. Kraszewski został poinformowany przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego o cofnięciu mu dostępu do informacji niejawnych. Według BBN, w uzasadnieniu nie podano powodów tej decyzji. MON twierdzi, że uzasadnienie − w jego części jawnej − zostało dołączone do decyzji.

 

Postępowanie sprawdzające zakończono po 5 miesiącach

 

SKW pod koniec czerwca wszczęła wobec generała postępowanie sprawdzające i zakończyło je po 5 miesiącach. Wszczęcie postępowania − które zgodnie z przepisami ustawy o ochronie informacji niejawnych może trwać do 12 miesięcy − oznacza czasowe odebranie dostępu do informacji niejawnych, a tym samym − jak stwierdziło Biuro − uniemożliwienie generałowi wykonywania w pełnym zakresie obowiązków służbowych w BBN.

 

Obecna decyzja odbiera gen. Kraszewskiemu na stałe dostęp do tajemnic państwowych.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie