Macierewicz: SKW uznała, że gen. Kraszewski nie powinien mieć dostępu do informacji niejawnych

Polska
Macierewicz: SKW uznała, że gen. Kraszewski nie powinien mieć dostępu do informacji niejawnych
PAP/Paweł Supernak

Szef MON Antoni Macierewicz pytany we wtorek, czy sprawa gen. Kraszewskiego została zakończona odparł, że tak. - Jednoznaczne jest stanowisko służby kontrwywiadu wojskowego, która uznała, że gen. Kraszewski nie powinien mieć dostępu do informacji niejawnych i odebrała mu certyfikat - podkreślił.

W połowie grudnia ub.r. dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN, bliski współpracownik prezydenta, gen. bryg. Jarosław Kraszewski został poinformowany przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego o cofnięciu mu dostępu do informacji niejawnych.

 

Według BBN w uzasadnieniu nie podano powodów tej decyzji. MON twierdzi, że uzasadnienie w jego części jawnej zostało dołączone do decyzji.

 

Gen. Kraszewski odwołał się do premiera od decyzji SKW o cofnięciu mu dostępu do informacji niejawnych.

 

"Sprawa zakończona"

 

Macierewicz pytany we wtorek w programie PR24, czy sprawa gen. Kraszewskiego została zakończona odparł, że tak. - Jednoznaczne jest stanowisko służby kontrwywiadu wojskowego, która uznała, że gen. Kraszewski nie powinien mieć dostępu do informacji niejawnych i odebrała mu certyfikat - podkreślił.

 

Jak dodał, "to stanowisko jest stanowiskiem państwa polskiego i w normalnym trybie ta procedura została zakończona".

 

Na pytanie, na jakim etapie jest odwołanie do premiera, Macierewicz powiedział, że o to trzeba pytać Mateusza Morawieckiego.

 

- To jest instancja, do której się odwołuje w takiej sytuacji osoba, która miała dostęp do informacji niejawnej i kwestionuje decyzje kontrwywiadu wojskowego - powiedział szef MON.

 

Stanowisko SKW bez zmian

 

Dopytywany, czy odpowiedź z kancelarii premiera trafiła już do kancelarii prezydenta Macierewicz odparł, że to możliwe. - Ja nie pracuję w kancelarii ani prezydenta, ani premiera, i nie mam na ten temat wiedzy - odpowiedział minister.

 

Macierewicz wskazał, że służba kontrwywiadu wojskowego przekazała szerszą informację na temat dokumentacji w odniesieniu do gen. Kraszewskiego - "informację, która potwierdza i szeroko uzasadnia stanowisko SKW. Rzeczywiście dokumentacja jest bardzo przekonywująca i jednoznaczna".

 

Dopytywany, czy ta informacja została przekazana do kancelarii premiera szef MON powiedział: "także. Ten rozdzielnik jest szerszy - obejmuje nie tylko pana prezydenta i pana premiera" - mówił Macierewicz.

 

Na pytanie, czy nic się nie zmieniło w stanowisku SKW odparł, że nie. - Wręcz można powiedzieć, że zakres tej informacji jest tak przekonywujący, iż nie pozostawia żadnych wątpliwości - podkreślił minister obrony narodowej.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!