"Hieny cmentarne". Czarzasty o autorach projektu degradującego Kiszczaka i Jaruzelskiego

Polska

- Mamy bardzo precyzyjną, konkretną odpowiedź, która zaboli. Nie tych, którzy prawa nabyte utracą, ale tych, którzy tę ustawę tworzyli - skomentował w "Graffiti" szef SLD Włodzimierz Czarzasty projekt MON nowelizacji ustawy, dający możliwość pozbawiania stopnia oficerskiego, również pośmiertnie. Autorów ustawy, która ma m.in. zdegradować Jaruzelskiego i Kiszczaka nazwał "hienami cmentarnymi".

O odebraniu stopni generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi mówił pod koniec 2016 roku ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.


Przygotowany przez MON projekt noweli przewiduje możliwość pozbawiania stopnia oficerskiego lub podoficerskiego - również pośmiertnie - osób, które z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej oraz żołnierzy rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego albo pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz w treści tych dokumentów.

 

"Degradacja oficerów z dumy i godności"


Projektem ma zająć się rząd w najbliższy czwartek.


- Czekamy, jak ten projekt będzie wyglądał i jakiej grupy ludzi będzie dotyczył. Według wstępnych zapowiedzi miał objąć 200 tysięcy wojskowych w skali kraju. To kwestia degradacji z dumy, godności oficerów wojska polskiego, którzy służyli do 90. roku. Jeżeli to zrobią, to mamy bardzo precyzyjną, konkretną odpowiedź, która zaboli - stwierdził Czarzasty na antenie Polsat News.

 

Polsat News

 

ml/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie