"Niegodni" Virtuti Militari. W Kancelarii Prezydenta przegląd orderów nadanych w PRL

Polska
"Niegodni" Virtuti Militari. W Kancelarii Prezydenta przegląd orderów nadanych w PRL
nac.gov.pl
Dekoracja herbu Lwowa srebrnym krzyżem Virtuti Militari; listopad 1920

W Kancelarii Prezydenta ruszyły prace dotyczące nadań Orderów Virtuti Militari przez władze Polski Ludowej - dowiedział się "Nasz Dziennik". Według gazety, doszło już do pierwszych spotkań w tej sprawie, ale "materia" jest skomplikowana, bo chodzi o "masowy" odbiór odznaczeń. Prezydenci Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa i Lech Kaczyński uchylili nadania Virtuti Militari trzem osobom (każdy jednej).

"Z uwagi na fakt, że jest to materia niezwykle skomplikowana, wypracowanie ostatecznego stanowiska wymaga dokonania pogłębionej analizy prawnej i historycznej, jak również szeregu konsultacji i uzgodnień z szefem Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych" - zacytował "Nasz Dziennik" Kancelarię Prezydenta.

 

80 "niegodnych"

 

Jak argumentuje kancelaria, wynika to z faktu, że wśród odznaczonych w latach 1944-1989 orderem Virtuti Militari "są też osoby godne tego wyróżnienia, m.in. ojciec Maksymilian Maria Kolbe".

 

Prawnicy, na których powołuje się gazeta, oceniają, że aby "w sposób masowy" odebrać odznaczenia niesłusznie nadawane w PRL-u, trzeba przygotować specjalną ustawę.

 

W sierpniu "Nasz Dziennik" informował, że w Kancelarii Prezydenta na rozpatrzenie czeka lista 80 osób żyjących, które "niegodnie" otrzymały Order Virtuti Militari w okresie PRL. Wykaz opracował Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

 

Odznaczeni m.in. Kościuszko, Lwów i Warszawa

 

Po 1989 roku Orderu Virtuti Militari nie przyznano - informuje Muzeum Historii Polski

 

W latach 1943-1989 nadano łącznie 5167 orderów.

 

Virtuti Militari (dosł. Cnocie wojskowej) jest najstarszym polskim orderem bojowym. Ustanowił go król Stanisław August 22 czerwca 1792 roku. Odznaczenie miało być przyznawane za zasługi na polu bitwy. Wśród 15 pierwszych uhonorowanych byli generałowie: ks. Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko.

 

Na przestrzeni lat  order miał różne nazwy, ale jego wygląd z pewnymi modyfikacjami przetrwał do dziś. Od 1992 r. jest to Order Wojenny Virtuti Militari. 

 

Order może zostać nadany jedynie w czasie wojny lub nie później niż przez pięć lat od jej zakończenia. Mogą nim być uhonorowane nie tylko osoby fizyczne. Do tego grona dołączyły 1920 r. miasta Lwów i Verdun, a następnie jednostki wojskowe oraz okręty. W roku 1939 uhonorowano orderem Warszawę.

 

Jaruzelski odebrał Breżniewowi, Wałęsa - Sierowowi, Kaczyński - Romanowskiemu

 

W 1976 roku w proteście przeciwko odznaczeniu przez władze PRL Leonida Breżniewa Orderem Virtuti Militari I Klasy przedwojenni dowódcy odznaczeni tym orderem uroczyście złożyli swoje odznaczenia na Jasnej Górze i zostawili je przed obrazem Matki Boskiej.

 

10 lipca 1990 r. prezydent Wojciech Jaruzelski uchylił uchwałę Rady Państwa PRL z 1974 r. ws. nadania Krzyża Wielkiego Orderu Wojennego Virtuti Militari Leonidowi Breżniewowi, I sekretarzowi KC KPZR (Komitet Centralny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego).

 

2 sierpnia 1995 prezydent Lech Wałęsa uchylił uchwałę Krajowej Rady Narodowej z 1946 r. w części dotyczącej nadania generałowi broni Krzyża IV klasy Orderu Virtuti Militari Iwanowi Sierowowi, zbrodniarzowi stalinowskiemu, współodpowiedzialnemu za mord polskich oficerów w Katyniu.

 

26 lipca 2006 r. prezydent Lech Kaczyński pozbawił Wincentego Romanowskiego (winny znęcania się nad żołnierzami podziemia niepodległościowego) orderu nadanego rozkazem Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego z 3 sierpnia 1945 r.  

 

W 2008 r. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przekazał prezydentowi Kaczyńskiemu listę ponad stu żyjących kawalerów Virtuti Militari, którym - jak argumentował Urząd - powinien on zostać odebrany.

  

Nasz Dziennik, polsatnews.pl

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie