Gen. Hermaszewski, jedyny polski kosmonauta, może zostać zdegradowany do stopnia szeregowca

Polska
Gen. Hermaszewski, jedyny polski kosmonauta, może zostać zdegradowany do stopnia szeregowca
Godai/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-4.0

Mirosław Hermaszewski, jedyny w historii Polak, który odbył lot w kosmos, jest generałem brygady, ale wkrótce może zostać zdegradowany do stopnia szeregowca. To efekt projektu ustawy autorstwa MON, którą w marcu ma zająć się rząd. - To wiadomość z Księżyca. A ponieważ na Księżycu jednak nie byłem, to sprawy nie komentuję - mówi kosmonauta.

Projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony  przewiduje możliwość pozbawiania stopnia oficerskiego lub podoficerskiego, również pośmiertnie, osób, które z racji wieku lub stanu zdrowia nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej, oraz żołnierzy rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego albo pełnili służbę w komunistycznych organach bezpieczeństwa państwa.

 

- Wszyscy członkowie WRON zgodnie z projektem ustawy zostaną zdegradowani do stopnia szeregowca – powiedział Michał Dworczyk se.pl. Potwierdził, że utrata tytułu dotyczy także gen. Hermaszewskiego - słynnego lotnika i kosmonauty, gen. Brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku.

 

Tydzień w kosmosie

 

Mirosław Hermaszewski to pierwszy i jedyny Polak, który poleciał w kosmos. Lot na pokładzie Sojuza 30 odbył na przełomie czerwca i lipca 1978 r. razem z radzieckim astronautą Piotrem Klimukiem. W kosmosie spędzili tydzień.

 

Hermaszewski w latach 80. studiował w Moskwie w Akademii Sztabu Generalnego. Został wezwany do kraju dzień przed ogłoszeniem stanu wojennego, 12 grudnia 1981 roku. 13 grudnia wieczorem był w Polsce.

 

- Z TV dowiedziałem się, że powstała WRON i ja jestem w jej składzie. Żadnych decyzji nie podejmowałem, zresztą Rada nie podejmowała żadnych decyzji - mówił w 2008 roku Hermaszewski w wywiadzie telewizyjnym.

 

Zdegradować Jaruzelskiegio i Kiszczaka

 

Ewentualną degradacją Hermaszewski jest zaskoczony. 

 

- Ten pomysł na razie mnie nie dotknął. Dla mnie to jest w ogóle wiadomość z Księżyca. A ponieważ na Księżycu jednak nie byłem (Hermaszewski odbył lot na stację orbitalną Salut 6 - red.), to sprawy nie komentuję. To wszystko, co mam do powiedzenia - powiedział gazeta.pl kosmonauta.

 

Hermaszewski jest teściem europosła PiS Ryszarda Czarneckiego.

 

O pozbawieniu stopnia miałby decydować - wobec generałów i admirałów - prezydent, a w odniesieniu do pozostałych oficerów i podoficerów minister obrony.

 

W uzasadnieniu projektu autorzy ustawy pisali, że celem jest "stworzenie możliwości prawnych pozbawienia stopnia oficerskiego i podoficerskiego m.in. Wojciecha Jaruzelskiego oraz Czesława Kiszczaka", a także innych osób, które były członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego”

 

gazeta.pl, polsatnews.pl, se.pl, onet.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie