"Nie było rozliczenia" vs. "z nieżyjącymi się nie walczy". W "Śniadaniu w PN" o degradacji generałów

Polska

Generał Mirosław Hermaszewski może już niedługo stracić stopień generalski. To efekt nowych przepisów, na mocy których członkowie Wojskowej Rady Ocalenia narodowego mają zostać zdegradowani do stopnia szeregowców. Projektem zajmie się w czwartek rząd. O jego założeniach rozmawiali goście programu "Śniadanie w Polsat News".

Mirosław Hermaszewski to pierwszy i jedyny Polak, który poleciał w kosmos. Lot na pokładzie Sojuza 30 odbył na przełomie czerwca i lipca 1978 r. razem z radzieckim astronautą Piotrem Klimukiem. W kosmosie spędzili tydzień.


- Z TV dowiedziałem się, że powstała WRON i ja jestem w jej składzie. Żadnych decyzji nie podejmowałem, zresztą Rada nie podejmowała żadnych decyzji - mówił w 2008 roku Hermaszewski w wywiadzie telewizyjnym.


Degradacja Jaruzelskiego i Kiszczaka

 

Rząd na posiedzeniu w czwartek zajmie się projektem ustawy pozwalającym pozbawiać stopni wojskowych. Projektowana nowelizacja zakłada, że osoba, która z racji wieku lub stanu zdrowia nie podlega obowiązkowi służby wojskowej oraz żołnierze rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej, mogą być pozbawieni stopnia oficerskiego lub podoficerskiego.

 

Jak zaznaczono w uzasadnieniu celem projektu jest "stworzenie możliwości prawnych pozbawienia stopnia oficerskiego i podoficerskiego m.in. Wojciecha Jaruzelskiego oraz Czesława Kiszczaka", a także innych osób, które były członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego".

 

Negatywne opinie o projekcie wyraziły Związek Żołnierzy WP, Federacja Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP oraz Zrzeszenie Weteranów Działań poza Granicami Państwa. Zarzucały one projektowi naruszenie konstytucji i brak szacunku dla stopnia wojskowego, zwracały też uwagę, że kwestie pozbawienia stopnia są już wystarczająco uregulowane.


"Robimy to dla Polski, dla naszych dzieci i wnuków"

 

 Michał Dworczyk pytany przez Beatę Lubecką, czy projekt ustawy powinien zostać wprowadzony, zauważył, że polskie społeczeństwo ponosi "konsekwencje tego, że po 1989 r. nie wszystkie sprawy zostały zamknięte". - Postawy godne naśladowania nie zostały nazwane bohaterstwem, a postawy zdrady narodowej nie zostały nazwane zdradą. Robimy to dla Polski, dla naszych dzieci i wnuków - wskazał.

 

Szef kancelarii premiera zwrócił uwagę, że to z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego posiedzenie rządu, na którym będzie rozpatrywana ustawa zostało przeniesione na 1 marca, czyli na Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - W Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zamknie się pewien etap. Będziemy mogli sprawiedliwe rozliczyć zdrajców, a bohaterów nazwać bohaterami - dodał.


- Przypomnę, że 12 stycznia 2012 r. Warszawski Sąd Okręgowy orzekł, że stan wojenny przygotowano i wprowadzono niezgodnie z ówczesną konstytucją, a dokonała tego grupa przestępcza o charakterze zbrojnym. Zapadło też kilka wyroków skazujących - mówił minister w kancelarii premiera Michał Dworczyk.


Jak dodał, "niestety generał Hermaszewski był również członkiem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego".

 

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha zauważył, że w społeczeństwie polskim jest poczucie niedosytu, ponieważ - jak ocenił - polskie sądownictwo nie rozliczyło sprawców Grudnia'70 i stanu wojennego. - Jest poczucie rozgoryczenia. Dla mnie gen. Jaruzelski i gen. Kiszczak to nie są postacie, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii Polski. Jeden i drugi nie powinni nosić zaszczytnego miana generałów w wolnej Polsce - podkreślił Mucha.


- Kiedy się spotykam z członkami opozycji demokratycznej, bardzo często nie potrafią zrozumieć, jak to jest możliwe, że nie było rozliczenia, pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy mają na swoich rękach krew – zaznaczył Mucha.


"Nie wiem, czy to wam dobrze zrobi, jak będziecie z trupami walczyli"


Zdaniem Izabeli Leszczyny z PO, "PiS nie rozumie, że generałowie leżący w trumnach nie mają żadnego znaczenia dla bezpieczeństwa Polek i Polaków".


- Pan jest odpowiedzialny za to, że ramię w ramię z (byłym minister obrony narodowej - red.) Antonim Macierewiczem zdemolował pan polską armię, a teraz ramię w ramię z premierem Mateuszem Morawieckim demoluje pan reputację Polski w świecie – dodała, zwracając się do Dworczyka, który przed rekonstrukcją rządu był wiceszefem MON.

 

Poseł Marek Jakubiak z Kukiz'15, odnosząc się do projektu ustawy umożliwiającej degradację stopni wojskowych, powiedział, że "z nieżyjącymi się nie walczy". - Jestem za tym, żeby historia oceniła postawę Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka. Natomiast nie podoba mi się to, że ci panowie nie mają w tej sprawie głosu, ponieważ nie żyją - dodał.


- Tradycja polska zupełnie inaczej wskazuje takie rozwiązania. Historia określa wyraźnie - wiele żeśmy się dowiedzieli ostatnio na temat Jaruzelskiego i Kiszczaka. Nie wiem, czy to wam dobrze zrobi, jak będziecie z trupami walczyli - dodał.

 

Natomiast posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus zapowiedziała, że jej partia nie poprze projektu ustawy, ponieważ - w jej ocenie - jest to regulacja krzywdząca. - PiS pokazuje politykę symboli krzywdzących, na swój wewnętrzny użytek. Nie godzę się z ocenianiem ludzi w ten sposób. Jest to niszczące - zaznaczyła.


"To nie jest wszystko takie czyste i jasne"


- Dlaczego my - myślę tu o prezydencie i ekipie rządzącej - tak jednostronnie gloryfikujemy żołnierzy wyklętych – zastanawiał się poseł PSL Eugeniusz Kłopotek. – Weźmy przykład z Hajnówki. To nie jest wszystko takie czyste i jasne. Byli tam wielcy Polacy, bohaterowie, ale byli tam również mordercy – zaznaczył, nawiązując do Marszu Żołnierzy Wyklętych, który w sobotę przeszedł ulicami Hajnówki na Podlasiu.


Uczestnicy marszu oddawali cześć m.in. Romualdowi Rajsowi "Buremu", którego oddział ma być odpowiedzialny za spacyfikowanie kilku podlaskich wsi, zamieszkałych głównie przez prawosławną ludność białoruską.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie