"Polacy zabili 200 tysięcy Żydów bez udziału Niemców". Izraelski polityk żąda wycofania ustawy o IPN

Świat

- Byli Polacy, którzy ratowali Żydów, ale znacznie więcej było takich, którzy ich mordowali i wydawali Niemcom - twierdzi w wywiadzie dla Polsat News członek izraelskiego parlamentu Jair Lapid. Lider partii Jest przyszłość, jeden z najbardziej wyrazistych i kontrowersyjnych polityków dał również do zrozumienia, że to Żydzi, a nie Polacy, mają moralne prawo głosić prawdę o Holokauście.

Jair Lapid jest dziś jednym z najważniejszych przywódców izraelskiej opozycji. Polityk, dziennikarz, członek komisji spraw zagranicznych i minister finansów Izraela udzielił korespondentce Polsat News w Brukseli Dorocie Bawołek ekskluzywnego wywiadu.

 

Dorota Bawołek: moje pierwsze pytanie dotyczy stosunków między Izraelem i Polską, które nie są dziś najlepsze, z powodu nowelizacji ustawy o IPN i wypowiedzi premiera Morawieckiego w Monachium. W Polsce niektórzy mówią, że reakcja społeczności żydowskiej jest przesadzona. Przecież nie było polskich obozów śmierci, a premier Morawiecki też powiedział prawdę, bo przecież byli także tacy Żydzi, którzy współpracowali z Niemcami, podobnie jak Polacy i obywatele innych krajów.

 

"Był powód, dla którego Niemcy umieścili obozy zagłady w Polsce"

 

Jair Lapid: ponad dwieście tysięcy Żydów zostało zbitych podczas drugiej wojny światowej przez Polaków. Tylko przez Polaków. Kiedy byli masakrowani, w pobliżu nie było żadnego niemieckiego oficera. Więc nikt nie ma prawa nam mówić, jak bardzo i co możemy czuć po zamordowaniu sześciu milionów Żydów, w tym wielu zabitych przez Polaków. Ta ustawa kładzie się cieniem na relacjach między Polską i Izraelem, ponieważ jest to odwracanie się tyłem do tragedii zabitych ludzi, także członków mojej rodziny. Sądzę, że najlepszym wyjściem je to, żeby ta nowa ustawa została jak najszybciej uchylona, ponieważ jest obrazą pamięci zmarłych.

 

Nie sądzi Pan, że reakcja środowisk żydowskich zaszła za daleko? Dziś opublikowano nagranie, w którym amerykańscy Żydzi twierdzą, że Holokaust to dzieło Polaków i amerykański rząd powinien zerwać stosunki z Polską.

 

- Tak się dzieje, kiedy ktoś próbuje podważać to, co się stało Żydom podczas drugiej wojny światowej. Czego się spodziewamy? Cofnięcia się, słów: "rozumiemy, jak się czujecie". Wiemy, że sześć milionów Żydów zginęło podczas drugiej wojny światowej. Trzy i pół miliona Żydów zginęło na terytorium Polski. Był powód, dla którego Niemcy umieścili swoje obozy zagłady w Polsce, a nie gdzieś indziej. Ponieważ mieli tu dużo współpracowników wśród Polaków. Byli oczywiście ludzie, którzy pomagali Żydom, ale było także dużo Polaków współpracujących z nazistami. I dlatego ta nowa ustawa jest dowodem braku wrażliwości. Apeluję do Polski, aby jak najszybciej odwołano nową ustawę o IPN.

 

"Polacy brali udział w Holokauście"

 

Ale uznaje, pan, że byli także Polacy ratujący Żydów?

 

- Oczywiście. Było ich wielu. Upamiętniamy ich w muzeum Yad Vashem w Izraelu. Ale, niestety, znacznie więcej było takich, którzy współpracowali z nazistami i mordowali Żydów. Wielu Polaków musiało ukrywać Żydów nie tylko przed Niemcami, ale również przed sąsiadami, przed innymi Polakami, którzy chcieli wydać ich Niemcom. To jest dla nas coś niewyobrażalnego, że Polska stworzyła ustawę, która jest tak blisko negacji Holokaustu, jak to tylko możliwe. Państwo Izraelskie nie zostało stworzone po to, abyśmy milczeli, kiedy ktoś mówi, że Holokaust się nie wydarzył, albo ktoś mówi, że nie brał w nim udziału, kiedy tak naprawdę brał. A Polacy brali udział w Holokauście. I Polski rząd powinien za to jak najszybciej przeprosić naród Izraela.

 

Mógłby Pan powiedzieć - jako członek Knesetu - czy były jakieś próby rozwiązania tego kryzysu? Czy władze Izraela i Polski rozmawiają o tym, jak zakończyć ten spór? Czy są jakieś oficjalne, albo nieoficjalne rozmowy w tej sprawie? Czy wiadomo jak rozwiązać ten problem?

 

- Wiem, że nasz premier rozmawiał z waszym premierem, ale to niczego nie przyniosło. Na pewno nie pomogło w tym to, że polski premier złożył kwiaty w Niemczech na grobie żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, która podczas drugiej wojny światowej zabijała Żydów. Ale o czym my mówimy... Pewnego dnia obudziliśmy się i dowiedzieliśmy się, że polski parlament uchwalił ustawę, która prawie neguje, nie, całkiem neguje to, co robili Polacy podczas Holokaustu. Sprawa jest prosta. Ustawa musi być uchylona. Wy to zaczęliście i wy to skończcie. To wszystko!

 

Polsat News, polsatnews.pl

Dorota Bawołek/dk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie