"Oburzająca i kłamliwa wypowiedź". Dworczyk o słowach ministra finansów Izraela

Polska

- Tego rodzaju wypowiedzi nieoparte na żadnych faktach nie prowadzą do niczego dobrego. Takie wypowiedzi będą tylko podgrzewać emocje, będą budować atmosferę wzajemnej nieufności - tak słowa izraelskiego ministra finansów Jaira Lapida skomentował w programie "Graffiti Popołudniowe" Michał Dworczyk. Lapid w rozmowie z Polsat News powiedział m.in., że Polacy zabili ponad 200 tys. Żydów.

- Byli Polacy, którzy ratowali Żydów, ale znacznie więcej było takich, którzy ich mordowali i wydawali Niemcom - twierdzi w wywiadzie dla Polsat News członek izraelskiego parlamentu Jair Lapid. Lider partii Jest przyszłość, jeden z najbardziej wyrazistych i kontrowersyjnych polityków dał również do zrozumienia, że to Żydzi, a nie Polacy, mają moralne prawo głosić prawdę o Holokauście.

 

Dworczyk powiedział w programie "Graffiti Popołudniowe", że wypowiedź Lapida jest "oburzająca i kłamliwa".

 

- (Wypowiedź - red.) idzie w poprzek chęci deeskalacji napięcia. My w Warszawie jesteśmy zdeterminowani, żeby to napięcia obniżać - dodał.

 

"Politycy nie powinni się w ten sposób wypowiadać"

 

Szef kancelarii premiera stwierdził, że "tego typu wypowiedzi, nieoparte na żadnych faktach, nie prowadzą do niczego dobrego". - Będą tylko podgrzewać emocje, będą budować atmosferę wzajemnej nieufności - powiedział. 

 

- Wszyscy odpowiedzialnie myślący politycy nie powinni się w ten sposób wypowiadać - dodał Dworczyk.

 

Zespoły ds. dialogu historycznego

 

Szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego wyraził również nadzieję na to, że "wypowiedzi staną się nieco bardziej wyważone". - Mam nadzieję, że jak najszybciej rozpoczną prace grupy ds. dialogu historycznego powołane przez premiera Morawieckiego i premiera Netanjahu - dodał.

 

- Tylko w dialogu i rozmowie jest szansa na rozwiązywanie problemów - powiedział Dworczyk.

 

Polsat News

zdr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie