Rosyjskie rakiety na stałe w obwodzie kaliningradzkim. Obawy Litwy: zagrożenie dla całej Europy

Świat
Rosyjskie rakiety na stałe w obwodzie kaliningradzkim. Obawy Litwy: zagrożenie dla całej Europy
mil.ru

Rosja w obwodzie kaliningradzkim rozmieściła w poniedziałek na stałe rakiety Iskander mogące przenosić głowice jądrowe - poinformowała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. "Zagraża to nie tylko Litwie, ale też połowie Europy" - stwierdziła. "Mają całą potrzebną infrastrukturę" - powiedział litewski minister obrony.

"Dzisiaj w południe w Kaliningradzie rozmieszczono na stałe rakiety Iskander" - poinformowała dziennikarzy litewska prezydent. Zaznaczyła, że "zagraża to nie tylko Litwie, ale też połowie Europy".

 

To nie manewry wojskowe, tylko stała obecność

 

Litewski minister obrony Raimundas Karoblis zaznaczył, że dotychczas "Rosja przerzucała do obwodu zestawy rakietowe na czas prowadzonych tu manewrów wojskowych".

 

- Teraz sytuacja jest inna, rakiety pozostaną na stałe z całą potrzebną infrastrukturą - powiedział minister.

 

Na początku grudnia ubiegłego roku dziennik "Kommiersant" podał, że 152. brygada rakietowa stacjonująca w obwodzie kaliningradzkim jest wyposażana w nowe zestawy rakiet Iskander-M mające wejść do służby na początku 2018 roku.

 

NATO powinno ułatwić przemieszczanie wojska

 

W ocenie Grybauskaite w obecnej sytuacji NATO powinno przyśpieszyć decyzję w sprawie planów obrony państw bałtyckich. Chodzi o ułatwienie przemieszczania się sił zbrojnych w regionie i zapewnienie obrony powietrznej.

 

Źródło cytowane przez ten dziennik mówiło wówczas o gotowości infrastruktury do przyjęcia kompleksu rakiet przeznaczonego dla brygady. Jeden taki kompleks składa się z 12 wyrzutni, 12 pojazdów transportowo-załadowczych, 11 wozów dowódczo-sztabowych, a także pojazdów pomocniczych, technicznych i socjalnych - relacjonowała gazeta.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie