Szef MSZ Niemiec: Iskandery w Kaliningradzie zagrożeniem bezpieczeństwa w Europie

Świat
Szef MSZ Niemiec: Iskandery w Kaliningradzie zagrożeniem bezpieczeństwa w Europie
PAP/EPA/Clemens Bilan

- Gdyby rakiety Iskander miały być rozlokowane w Kaliningradzie na stałe, byłoby to dla nas powodem do dużego niepokoju i zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy. Dlatego śledzimy z ogromną uwagą i rosnącym zaniepokojeniem to, co dzieje się w Kaliningradzie – powiedział Sigmar Gabriel w wywiadzie dla agencji Interfax. Zapewnił, że Berlin poważnie traktuje obawy mieszkańców Europy Wschodniej.

W Europie Wschodniej panuje jego zdaniem zaniepokojenie wywołane działaniami Rosji wobec Ukrainy, które Niemcy "muszą traktować poważnie". Gabriel zaapelował do strony rosyjskiej o powrót na ścieżkę rozbrojenie i do regularnych spotkań Rady NATO-Rosja. - Za wszelką cenę musimy zapobiec powrotowi do zimnej wojny - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji.

 

Pytany o sankcje, Gabriel zaznaczył, że "nie są one celem samym w sobie", lecz służą realizacji porozumienia z Mińska. - Bardzo bym się ucieszył, gdyby wreszcie doszło do postępu w realizacji Mińska i gdybyśmy mogli rozmawiać o stopniowym poluzowaniu sankcji. Prawda jest jednak taka, że dotychczas to nie nastąpiło - wyjaśnił niemiecki polityk.

 

Gabriel ocenił sceptycznie propozycje rozszerzenia grona krajów poszukujących rozwiązania kryzysu na Ukrainie o Stany Zjednoczone czy też "nowego startu" negocjacji. Jego zdaniem ani Moskwa, ani Kijów nie sygnalizują chęci zmiany formatu rozmów.

 

Rosja "dużym i ważnym sąsiadem"


Odnosząc się do projektu gazociągu Nord Stream 2, Gabriel powiedział: "Chcemy Nord Stream 2, ale chcemy też bezpiecznego utrzymania gazociągów na Ukrainie i bezpieczeństwa dostaw do krajów takich, jak Słowacja, Czechy czy Polska. - Mam wrażenie, że nasi rosyjscy partnerzy są jak najbardziej gotowi do zagwarantowania tego - wtrącił.

 

Gabriel określił Rosję mianem "dużego i ważnego sąsiada" w Europie. - Współpraca jest konieczne dla zapewnienia Europie pokoju i bezpieczeństwa - zaznaczył polityk niemieckiej SPD.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie