"Odpowiedź nieadekwatna do działań NATO". Szef MSZ o rozmieszczeniu rakiet Iskander w Kaliningradzie

Polska
"Odpowiedź nieadekwatna do działań NATO". Szef MSZ o rozmieszczeniu rakiet Iskander w Kaliningradzie
PAP/Paweł Supernak

Rozmieszczenie przez Rosję rakiet Iskander-M w Kaliningradzie jest odpowiedzią absolutnie nieadekwatną wobec tego, co robi Sojusz Północnoatlantycki w regionie - powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski. Zapewnił, że NATO i Polska nie mają agresywnych zamiarów wobec Rosji.

Waszczykowski spotkał się w poniedziałek w Warszawie z szefem białoruskiego MSZ Uładzimirem Makiejem. Podczas wspólnej konferencji prasowej ministrowie byli pytani m.in. o rozmieszczenie przez Rosję rakiet balistycznych Iskander-M w obwodzie kaliningradzkim. Informację tę podały w piątek estońskie media.

 

Bez agresywnych zamiarów wobec Rosji

 

Waszczykowski był pytany, czy wydarzenie to można uznać za eskalację w stosunkach Polski i Zachodu z Rosją oraz czy Polska planuje jakąś reakcję.

 

- Uważamy, że rosyjska odpowiedź rozmieszczenia rakiet w Kaliningradzie jest odpowiedzią absolutnie nieadekwatną w stosunku do tego, co robi Sojusz Północnoatlantycki. NATO - jeśli rozmieści grupy batalionowe, a nawet brygadę amerykańską w Polsce w przyszłym roku - nie zmieni swojej doktryny obronnej, nie zmieni swojej postawy wobec Rosji - podkreślił Waszczykowski.

 

Zapewnił, że "po stronie Sojuszu, a tym bardziej Polski czy państw bałtyckich nie ma żadnych agresywnych zamiarów wobec Rosji".

 

- Nie widzimy w związku z tym uzasadnienia dla tak dużego wzmocnienia garnizonu kaliningradzkiego poprzez rozlokowanie tam broni ofensywnej, jaką są rakiety Iskander, których zasięg dochodzi do 600 km; to oznacza, że znaczna część terytorium Polski mogłoby być objęta działaniem tych rakiet - mówił Waszczykowski.

 

"Nie sprzyja zwiększeniu bezpieczeństwa"

 

Szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej oświadczył, że Białoruś "opowiada się kategorycznie przeciwko rozwiązywaniu problemów metodami siłowymi i wojskowymi". - Negatywnie oceniamy to, co się aktualnie dzieje w naszym regionie. Wyścig zbrojeń, przeciąganie dodatkowych kontyngentów wojskowych na Wschodzie i na Zachodzie nie sprzyja zwiększeniu bezpieczeństwa - mówił szef białoruskiej dyplomacji.

 

Jak podkreślił, Białoruś chciałaby, aby "pomiędzy NATO i Rosją był otwarty szczery i transparentny dialog". - Niestety nie ma na razie szczerego dialogu pomiędzy graczami geopolitycznymi, pomiędzy NATO a Rosją. Uważamy to za największy problem - mówił Makiej.

 

Władze Białorusi - przekonywał - "starają się zrozumieć logikę polskich oraz bałtyckich partnerów" w kwestii ich dążenia do rozmieszczenia w regionie sił Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Nie chcemy wierzyć w to, że NATO ma w swoich planach agresję wobec Białorusi; w ogóle tak nie myślimy. Spodziewamy się, że czasy wojny odeszły do przeszłości. Jednak myślimy o tym, żeby zwiększyć gotowość bojową naszych sił zbrojnych - mówił Makiej.

 

- Nie odbieramy tego, co się dzieje w Polsce i krajach bałtyckich jako bezpośredniego zagrożenia wojskowego dla Białorusi, ale myślimy o środkach reagowania adekwatnego - dodał.

 

Iskandery w Kaliningradzie

 

Iskander-M to system rakiet taktycznych, których zasięg wynosi 500-700 km. Estoński portal ERR News podał w piątek, że rosyjska Flota Bałtycka wysłała do obwodu kaliningradzkiego rakiety balistyczne krótkiego zasięgu typu Iskander-M. Broń miała być przetransportowana do rosyjskiej eksklawy z portu Ust-Ługa koło Petersburga na pokładzie statku transportowego Ambalna, czyli na pokładzie cywilnej jednostki.

 

Rozmieszczenie przez Rosję rakiet balistycznych Iskander-M w obwodzie kaliningradzkim to część rutynowych manewrów - poinformował w sobotę w komunikacie rzecznik ministerstwa obrony Rosji generał Igor Konaszenkow.

 

Przedstawiciel wywiadu USA potwierdził w sobotę w rozmowie z agencją Reutera informację estońskich mediów o tym, że Rosja wysłała rakiety balistyczne Iskander-M do obwodu kaliningradzkiego. W jego ocenie dyslokacja systemu może się okazać w istocie "nieszkodliwa". Jak mówił rozmówca Reutera, "podobny system rakiet balistycznych krótkiego zasięgu został przemieszczony do Kaliningradu w 2014 r. w związku z ćwiczeniami wojskowymi". "Może to być również gest o charakterze politycznym - rodzaj demonstracji siły mającej podkreślić, że Rosji nie podoba się polityka Sojuszu Atlantyckiego" - dodał pracownik wywiadu USA.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie